Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Som lekar, prosim o radu pri prac. povoleni  (Přečteno 41800 krát)
tomas664



Karma: 0
Příspěvků: 1


« : Červenec 30, 2013, 05:43:47 pm »

Dobry den,

som atestovany lekar a s priatelkou sme sa rozhodli, ze odideme zo Slovenska. Najradsej by sme isli do Svajciarska. Precital som uz viacere fora o Svajciarsku a mam zakladne informacie, ale rad by som sa poradil aj s vami, zijucimi vo Svajciarsku.

Mam teda viacej otazok, vopred velmi pekne dakujem za odpovede.

1.    niekde som cital, ze je akysi nepisany postup krokov, ktore treba vybavit: Uzatvorena prac. zmluva, poziadanie o pracovne povolenie, s povolenim si hladat byt a do 3 mesiacov sa zdravotne poistit. Je to teda pravda, ze napr. bez povolenia mi nikto neprenajme byt?

2.   pracovne povolenie. Mam v tom trosku chaos, kedze som cital aj protichodne nazory. Ked som Slovak zijuci na Slovensku, mozem si este pred prichodom do Svajciarska vybavit prac. povolenie L alebo mam prist do Svajciarska, za 3 mesiace (aka je turisticka lehota) si pokusim najst pracu a nasledne ked budem mat prac. zmluvu poziadam o prac. povolenie?

3.   o pracovne povolenie typu L ziadam ja sam alebo musi zamestnavatel? A tiez o B-ecko ziadam sam alebo moj zamestnavatel?

4.   je mozne vybavit si hned prac. povolenie typu B? Je to povolenie na 5 rokov? (jeden z diskuterov pisal, ze este stale je len na 1 rok)

5.   co potrebujem na prac. povolenie typu L a B? Niekde som cital, ze zivotopis, prac. zmluvu, sprievodny list preco chcu prave mna, potvrdenie z uradu prace, ze nenasli nikoho vhodnejsieho, adresu, kde byvam a zdravotne poistenie? Na obidve povolenia potrebujem rovnake nalezitosti?

6.   naozaj na povolenie L nepotrebujem zmluvu na dobu neurcitu a na B-ecko potrebujem zmluvu na dob. neurcitu?

7.   resp. automaticky pri ziskani prace dostanem aj povolenie L, ak on poziadam? Na L-ka sa nevztahuje limit 2000 povoleni pre EU-8?

8.   potrebujem nejake jazykove certifikaty – napr. Goetheho institut B2 ako v Nemecku? Nemcinu mam medzi B1-B2, ale nemam certifikat

9.   nasiel som aj, ze uznavanie diplomov vybavuje FOPH. Moj diplom a atestaciu treba uznat este pred hladanim prace alebo staci zunat az ked si najdem pracu?

Trochu viac otazok, ale je to zivotny krok a nic nechcem podcenit  Ak by mal niekto kontakt na nejaku nemocnicu, prosim, dajte mi vediet aj mailom. Urcite sa za pomoc odmenim.

Este raz dakujem a budem cakat na vase rady.
Tomas
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #1 : Červenec 30, 2013, 10:33:48 pm »

http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/de/home/themen/fza_schweiz-eu-efta/faq.html

http://www.bag.admin.ch/themen/berufe/00406/index.html
Zaznamenáno
mishalenka



Karma: 0
Příspěvků: 26


« Odpověď #2 : Červenec 31, 2013, 01:18:40 pm »

Ahoj, ja jsem sem prisla pred rokem jako zubni lekarka, je to trochu slozitejsi, jak budu mit chvilku, napisu ti do zprav sve zkusenosti a postup... Snad to pomuze:-)
Zaznamenáno
kantor



Karma: 2
Příspěvků: 6


« Odpověď #3 : Červenec 31, 2013, 07:59:40 pm »

Citace
1.    niekde som cital, ze je akysi nepisany postup krokov, ktore treba vybavit: Uzatvorena prac. zmluva, poziadanie o pracovne povolenie, s povolenim si hladat byt a do 3 mesiacov sa zdravotne poistit. Je to teda pravda, ze napr. bez povolenia mi nikto neprenajme byt?

Viac-menej. Iný kraj, iný mrav. V niektorých kantónoch niektorí vlastníci chcú kópiu povolenia, inde človek len v prihláške vyplní, aké povolenie má. Skôr je príťažou, keď je človek nový. Viac ako povolenie ich bude zaujímať zdroj príjmu. Vždy sú zvedaví na profesiu, zamestnávateľa a približný plat. Ako pán doktor si na tom relatívne dobre.

Hľadanie bývania je fuška, uspokojivé "dlhodobejšie" riešenie na prvýkrát pravdepodobne nenájdete. Po príchode sa veľmi vyberať nedá.

Citace
4.   je mozne vybavit si hned prac. povolenie typu B? Je to povolenie na 5 rokov? (jeden z diskuterov pisal, ze este stale je len na 1 rok)

Samozrejme. Ak máš zmluvu na rok alebo dlhšie a kvóty sa ešte neminuli, máš nárok na päťročné povolenie B.

Citace
5.   co potrebujem na prac. povolenie typu L a B? Niekde som cital, ze zivotopis, prac. zmluvu, sprievodny list preco chcu prave mna, potvrdenie z uradu prace, ze nenasli nikoho vhodnejsieho, adresu, kde byvam a zdravotne poistenie? Na obidve povolenia potrebujem rovnake nalezitosti?

Na povolenie stačí pracovná zmluva, doklad totožnosti, fotografia, takmer všade i treba i nájomnú zmluvu a úplne všade poplatok. Životopis ani žiadne sprievodné listy netreba. Už vonkoncom nie potvrdenie, že nenašli niekoho vhodnejšieho. Jednak sa to rozumie, pretože inak by nezamestnali teba :-) A dvak zákon nikoho nenúti dať pred tebou "ostatným" prednosť ako kedysi. Jediné kritérium sú (momentálne dočasné) kvóty.

Ako noví prisťahovalci dodáte potrdenie o zdravotnom poistení neskôr, na uzatvorenie máte tri mesiace.

Citace
6.   naozaj na povolenie L nepotrebujem zmluvu na dobu neurcitu a na B-ecko potrebujem zmluvu na dob. neurcitu?

Menej ako rok L, rok alebo viac B.

Citace
7.   resp. automaticky pri ziskani prace dostanem aj povolenie L, ak on poziadam? Na L-ka sa nevztahuje limit 2000 povoleni pre EU-8?

Na L nie je žiaden limit. Akurát tá zmluva by mala byť na dobu kratšiu ako rok. Ak je na rok, neviem, ako sa kantón zachová. Podľa predstáv federálneho ministerstva by ti mali (ne)vydať B podľa aktuálnej dostupnosti kvót.

Citace
8.   potrebujem nejake jazykove certifikaty – napr. Goetheho institut B2 ako v Nemecku? Nemcinu mam medzi B1-B2, ale nemam certifikat

Oficiálne ani nie. Ak chceš urobiť dojem na zamestnávateľa, pravdepodobne. Na uznanie diplomu - možno. V medzinárodných zmluvách to vraj žiadnu oporu nemá, vzdelanie by sa malo uznávať bez toho. V praxi úrad certifikát pýta, konkrétne B2 v jednom z troch miestnych jazykov. Ale priveľmi prieberčiví nie sú, stačí im i maturitná skúška z jazyka zo slovenského gymnázia a vzdelanie uznajú. Ak si maturoval z nemčiny, francúzštiny alebo nebodaj taliančiny, ministerstvu ďalší papier netreba.

Skôr je problémom tvoja faktická (pod)priemerná znalosť nemčiny. Hoci je tu lekárov málo, situácia nie je až taká zúfalá ako v častiach Nemecka, kde ťa vezmú s B1 a ešte zaplatia kurzy. Tu je kopec Nemcov, tí sú rečovo zdatnejší. Uč(te) sa, zíde sa to.

Citace
9.   nasiel som aj, ze uznavanie diplomov vybavuje FOPH. Moj diplom a atestaciu treba uznat este pred hladanim prace alebo staci zunat az ked si najdem pracu?

V princípe netreba. Ale chvíľu to trvá a včasné uznanie výrazne uľahčí život tebe aj zamestnávateľovi. Diplomy si nechaj uznať ešte z domu, tu budeš mať mnoho iných starostí. Uznanie kvalifikácie je základná príprava pred vycestovaním.
Zaznamenáno
berusecky



Karma: 0
Příspěvků: 30


« Odpověď #4 : Srpen 10, 2013, 04:55:45 pm »

pro Michalpp - spokojen??? Škleb
« Poslední změna: Srpen 11, 2013, 05:18:39 am od berusecky » Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #5 : Srpen 10, 2013, 08:02:56 pm »

[zavináč]berusecky - Jo, takhle je to lepsi.


« Poslední změna: Srpen 13, 2013, 08:15:40 pm od michalpp » Zaznamenáno
Benistr



Karma: 0
Příspěvků: 15


« Odpověď #6 : Srpen 11, 2013, 03:03:48 pm »

Jen takovy maly poznatek povoleni B nedostanete na poprve ani kdyby jste mel smlouvu na dozivoti. Prvni dostanete L ale je to lepsi nez zadne povoleni i kdyz L trosku komplikuje zivot. Ale neni to nic hrozneho.
Zaznamenáno
kantor



Karma: 2
Příspěvků: 6


« Odpověď #7 : Srpen 11, 2013, 07:13:32 pm »

Jen takovy maly poznatek povoleni B nedostanete na poprve ani kdyby jste mel smlouvu na dozivoti. Prvni dostanete L...

Ale kdeže! Prisťahovalec z EÚ dostane spravidla B na päť rokov, ak má zmluvu na rok alebo dlhšie. Po (staro)novom síce platia kvóty, no kým sa naplnia, úrady sú povinné päťročné "béčko" vydať. Stojí to čierne na bielom v medzinárodnej zmluve, sám som pred rokmi ako čerstvý prisťahovalec to povolenie dostal.
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #8 : Srpen 13, 2013, 09:37:47 am »

kantor: prave, ze ne! proto jsou zavedeny ty kvoty, kdyz budou vycerpany, dostanes i na smlouvu na dobu neurcitou pouze L. Vidim to denne v praci, kde lidi se smlouvama na dobu neurcitou i ze zemi stare eu, nejen "nove" dostavaji pouze elko.  Mrknutí
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München