Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Aupair a zdravotne poistenie  (Přečteno 57397 krát)
monyi
Host
« : Červenec 21, 2014, 05:53:30 pm »

Nevie niekto poradit, najlepsie slovenska aupair, ktora absolvovala pobyt v Nemecku, ako to je so zdravotnym poistenim na Slovensku? Je to naozaj tak, ze si ho musi platit ako samoplatca na Slovensku pocas celej dlzky pobytu?
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #1 : Červenec 21, 2014, 08:29:43 pm »

Na Slovensku nevim, v Cechach to je tak, ze pred odjezdem do zahranici jako aupair je potreba se zeptat ve zdravotni pojistovne, jeslti je rocni pobyt aupairk v zahranici (s tim, ze tam aupairka zaroven chodi do jazykove skoly nebo kurzu) povazovano jako pokracovani studia, tedy priprava na budouci povolani. Pokud to pojistovna odsouhlasi, tak je potreba si to nechat od ni potvrdit. Po navratu se pojistovne predlozi potvrzeni od jazykove skoly (i s rozvrhem),  kam chodila na vyuku jazyka. Pote by to mela pojistovna (stat) uznat a platit za aupairku pojisteni, jakoby byla studentka nebo zakyne.
Pokud za aupairku platila zdravotni pojisteni rodina, u ktere v zahranici byla, tak to asi nehraje roli, jen je potreba ceske pojistovne predlozit potvrzeni, ze za ni bylo ten rok pojisteni placeno v jine zemi a tudiz ze placeni zdravotniho pojisteni nebylo preruseno.
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #2 : Červenec 21, 2014, 09:24:45 pm »

Je to tak, ze pojisteni v Nemecku za tebe plati tvoje hostitelska rodina. Vzhledem k tomu ze podle zakonu EU nesmis mit soucasne 2 pojisteni, z pojistovny na Slovensku se odhlasis, tak abys mela par dni nejakou rezervu, nez te v Nemecku rodina prihlasi. Problem nastava teoreticky v pripade (aspon teda v CR), ze by sis to po mesici treba rozmyslela a chtela se vratit, protoze se muzes, ,aspon v ceske, pojistovne prihlasit znovu az po 6 mesicich.

hair: Studium v jazykovce z nemeckeho hlediska neni studium/skolni dochazka. Ve Volkshochschule nedostanes studentskou prukazku, dostanes slevu prave proto, ze jsi aupairka. Navic (maximalne, ze by ti rodina cely kurz platila) se z kapesneho, ktere aupair dostava, neda zaplatit opravdu kvalitni kurz, ktery by se za nejake Sprachstudium dal povazovat.

To, ze za tebe pojisteni musi platit rodina, je standardni praxe. Pokud ti nekdo tvrdi neco jineho, pujde podle me o neco ne zcela legalniho...
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #3 : Červenec 21, 2014, 09:33:43 pm »

Pardon, tehle prispevek mel skoncit jinde... Mazu.
« Poslední změna: Červenec 21, 2014, 09:41:40 pm od bjetka » Zaznamenáno
monyi
Host
« Odpověď #4 : Červenec 21, 2014, 10:31:47 pm »

ja uz mam tento pobyt totiz za sebou, moja rodina mi platila poistenie kazdy mesiac a bolo platne pre krajiny EU + niektore krajiny navyse...ibaze po navrate ma prekvapila moja slovenska poistovna, ktora argumntovala tym, ze islo o komercne poistenie, nie verejne. Ibaze ja som so Slovenskom nemala cely cas nic spolocne, keby sa mi nieco stalo za hranicami Nemecka, to nemecke poistenie mi plati aj tam. Tak neviem, preco mam teraz vlastne zaplatit to poistenie na Slovensku.

Preto som chcela vediet ako dopadli ine dievcata, ci tiez doplacali alebo normalne presli s tym nemeckym poistenim.
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #5 : Červenec 22, 2014, 12:00:43 am »

citace bjetky:
Studium v jazykovce z nemeckeho hlediska neni studium/skolni dochazka. Ve Volkshochschule nedostanes studentskou prukazku, dostanes slevu prave proto, ze jsi aupairka. Navic (maximalne, ze by ti rodina cely kurz platila) se z kapesneho, ktere aupair dostava, neda zaplatit opravdu kvalitni kurz, ktery by se za nejake Sprachstudium dal povazovat.

odpoved:
Nevim, vychazela jsem z informaci, ktere jsou mozna jiz starsiho data.
Nemyslela jsem studium na jazyk. skole kvuli nejake sleve ci prukazce, to nehraje roli. Mela jsem na mysli studium na jazykovce v zahranici (cili pro Cesku napriklad v Nemecku, Italii, Spanelsku....) behem doby prace, kterou tam vykonava jako aupair.
V tu chvili studium matersky stat, v tomto pripade CR, nekdy uzna, jako pripravu na budouci povolani, tj. jako studium jazyka v jazykove skole, ktere je zaroven spojeno s jazykovou praxi v rodine. Ale je to mozna individualni, je potreba si to pred odjezdem dohodnout se zdrav. pojistovnou. Pote ceska pojistovna plati dale pojisteni, jakoby aupairka studovala v zahranici a plati za ni pojisteni stat. Rodina v zahranici, u ktere aupair pracuje, za ni muze platit - priplacet - komercni pojisteni.
Je take dobre si tohle vsechno jeste zjistit na Ministerstvu skolstvi, kde by meli mit informace nejpresnejsi s ohledem na studium v zahranici a do jake miry studium aupairky uznaji - napriklad pokud prinese potvrzeni zahranicni jazykovky, ze tam dochazela minimalne 3x tydne dopoledne na 4vyucovaci hodiny, kdyz zrovna nehlidala skolou povinne deti, pokud to je mene, tak to uz neuznaji, nebo to same vecer, kdyz ji prace u rodiny skoncila, zda se jedna o nejaky mistni jazykovy kurs nebo zda je to pobocka jazykovky, ktera ma mezinarodni pusobnost atd.
Mozna by stalo jeste zato, zeptat se opravdu na tom Min.skolstvi, jake jsou zakony a predpisy, ktere ja momentalne neznam.  Treba je sance, kdyz jim bude dodano potvrzeni od zahr. jazyk.skoly, do ktere aupair cely rok dochazela a splnila nejaky tydenni pocet vyucovacich hodin, tak je mozne, ze pobyt uznaji a bude to zaroven pokyn pro pojistovnu, aby nevymahala dluh na pojisteni, protoze aupaiirka studovala...
Ovsem kdyz se tohle resi az zpetne, po navratu aupair ze zahranici, tak si nejsem jista, jeslti je vubec sance neco takoveho s pojistovnou, resp. s Min. skolstvi domluvit.
Mam dojem, ze nezbyva nic jineho, nez pojisteni za dobu pobytu doplatit, a jedine, co pujde dohodnout, je splatkovy kalendar.
« Poslední změna: Červenec 22, 2014, 12:01:59 am od Hair » Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #6 : Červenec 22, 2014, 03:37:40 pm »

ja uz mam tento pobyt totiz za sebou, moja rodina mi platila poistenie kazdy mesiac a bolo platne pre krajiny EU + niektore krajiny navyse...ibaze po navrate ma prekvapila moja slovenska poistovna, ktora argumntovala tym, ze islo o komercne poistenie, nie verejne. Ibaze ja som so Slovenskom nemala cely cas nic spolocne, keby sa mi nieco stalo za hranicami Nemecka, to nemecke poistenie mi plati aj tam. Tak neviem, preco mam teraz vlastne zaplatit to poistenie na Slovensku.


Ne by to u me probehlo zcela "reibungslos", ale to mne prijde opravdu prilis. Pojistovaci, a predevsim ti statni, jsou opravdu snad vsude neuveritelne neschopni. Co je koho po tom, jestli mas soukrome nebo statni pojisteni? Nebo mate na Slovensku monopol? Kdyz si to muzu dovoli, muzu jit v CR, zrovna jako v Nemecku, k soukrome pojistovne... Hlavni je, ze to pojisteni krylo to, co melo! Po mne teda nikdo nic doplacet nechtel.

 

Je take dobre si tohle vsechno jeste zjistit na Ministerstvu skolstvi, kde by meli mit informace nejpresnejsi s ohledem na studium v zahranici a do jake miry studium aupairky uznaji - napriklad pokud prinese potvrzeni zahranicni jazykovky, ze tam dochazela minimalne 3x tydne dopoledne na 4vyucovaci hodiny, kdyz zrovna nehlidala skolou povinne deti, pokud to je mene, tak to uz neuznaji, nebo to same vecer, kdyz ji prace u rodiny skoncila, zda se jedna o nejaky mistni jazykovy kurs nebo zda je to pobocka jazykovky, ktera ma mezinarodni pusobnost atd.
Mozna by stalo jeste zato, zeptat se opravdu na tom Min.skolstvi, jake jsou zakony a predpisy, ktere ja momentalne neznam.  Treba je sance, kdyz jim bude dodano potvrzeni od zahr. jazyk.skoly, do ktere aupair cely rok dochazela a splnila nejaky tydenni pocet vyucovacich hodin, tak je mozne, ze pobyt uznaji a bude to zaroven pokyn pro pojistovnu, aby nevymahala dluh na pojisteni, protoze aupaiirka studovala...
Ovsem kdyz se tohle resi az zpetne, po navratu aupair ze zahranici, tak si nejsem jista, jeslti je vubec sance neco takoveho s pojistovnou, resp. s Min. skolstvi domluvit.
Mam dojem, ze nezbyva nic jineho, nez pojisteni za dobu pobytu doplatit, a jedine, co pujde dohodnout, je splatkovy kalendar.

Ceske vysoke skoly takove veci aspon neuznavaji, takze je otazka, proc by to melo uznat MSMT. Nemecke VS mimochodem take ne. Kamaradka v Nemecku chtela studovat socialni pedagogiku na FH a mela dokazat x tydnu praxe v oboru. Nahradni matka ti samozrejme nemuze vystavit odborny posudek. Co, aspon v Nemecku, funguje, je FSJ/EVS.
Teoreticky by mel cely dotaz smysl, pokud by se ti jazykovy pobyt v zahranici zapocitaval do duchodoveho pojisteni. Stredoskolske vzdelani se prece ale taky nepocita... Jinak ti hostitelska rodina ze zakona pojisteni platit musi, takze pro tebe je jediny negativni faktor opruzovani s ceskou pojistovnou, ale naklady ti za ten rok nevzniknou!
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #7 : Červenec 22, 2014, 08:06:12 pm »

Nechtelo by to vice info od tazatelky ?

Co znamena presne komercni pojištění ?
V ČR se komerční rika vsem moznym druhum pojisteni, ale mimo hlavni zakonne pojisteni.
Lepe recene je PRIPOJISTENI.
Co znamena pojisteni platne pro vsechny zeme EU + nektere zeme navic ?
Komerční = Privatni ?
Monyi u jake pojistovny ?
Mela si karticku pojistence ?
Mela si od nemecke pojišťovny formulář E104 potvrzujici dobu pojištění v DE ?
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #8 : Červenec 24, 2014, 07:59:54 pm »

Problém je, že ak za teba platí tvoja hostiteľská rodina, už nemôžeš platiť na Slovensku, nie je možné platiť naraz poistenie v oboch štátoch EU. Tvoje nemecké poistenie by malo platiť aj v Slovensku pre prípady núdze (podľa EU práva).

Takže takto by si mala poučiť tvoju slovenskú poisťovňu, nieže bude potom z teba vymáhať doplatok za ten čas, čo si neplatila.
Zaznamenáno
monyi
Host
« Odpověď #9 : Červenec 29, 2014, 11:27:37 pm »

Problem mam vlastne s tymto:
"Slovenské au-pair by mali byť v štáte, kde pracujú, poistené. Nemusí však ísť vždy o poistenie zákonné, pretože niektoré štáty nepovažujú tento typ práce za výkon zárobkovej činnosti podliehajúci povinnému poisteniu. Z toho vyplýva, že slovenské au-pair majú dve možnosti:

    Prvou z nich je zotrvanie v slovenskom systéme a hradenie poistného ako samoplatca. Toto riešenie prichádza do úvahy len v situácii, kedy au-pair pracuje v krajine, kde nie je zákonom stanovené poistenie zo zákona. V takom prípade musí mať vybavený Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý je použiteľný nielen v krajine, kde pracuje, ale aj v inom členskom štáte EÚ. Zostane naďalej slovenským zákonným poistencom.

    Druhou je možnosť odhlásiť sa zo slovenského systému na základe dlhodobého pobytu v zahraničí a neplatiť tak na Slovensku poistné. Po návrate musí doložiť poistenie v inom štáte (zákonné, alebo komerčné). Tento režim ale neplatí pre Nemecko, kde sa au-pair nepovažuje za zamestnanca v zmysle nemeckej legislatívy. Vyššie uvedené neplatí ani pre Veľkú Britániu (okrem osôb, ktoré majú pridelené National Insurance Number), preto au pair zostáva naďalej povinne verejne zdravotne  poistená podľa ustanovení slovenskej legislatívy a platí si poistné ako samoplatiteľ v SR. "
« Poslední změna: Září 12, 2014, 02:17:46 pm od monyi » Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München