Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: 1 [2] 3 4   Dolů
 
Autor Téma: Ucite deti cesky/slovensky?  (Přečteno 306954 krát)
Diddi
Host
« Odpověď #15 : Září 30, 2014, 11:25:42 pm »

Milane, mne by to piano bylo taky milejsi. Smích I kdyz bubny maji taky neco do sebe. Bez nich by to nebylo proste ono.

https://www.youtube.com/watch?v=SqSJO-TC6Ts

... a navic vsechny holky vzdycky v kazdy kapele milujou bubeniky  Valím oči! Super! Smích, kaslou na nejaky kytaristy na solovku nebo basovku, individuum, ktery je schovany za pianem taky malokdy bejva objektem holcicich citu, protoze (a nevim, proc to je) pianisti vzdycky vypadaji jako takovy intelektualove, a nikdy se nemuzou rovnat divokymu a zivelnymu bubenikovi, okolo kteryho litaj vlasy a ten rytmus kapely, pri kterym vibrujou vsechny vnitrnosti, tak ten dava vzdycky charismatickej bubenik, no... Takze tvuj syn, Diddi, presne vi, proc bubenik a ne pianista  Smích


Hair, je to tak, jak pises. Ja nechtela Milana urazit. On vi, ze mam i pro pianisty slabost. Ale pro bubeniky taky. Ale co, vlastne pro vsechny dobre muzikanty. Mas SZ.Mrknutí
Zaznamenáno
mormartina



Karma: -24
Příspěvků: 145


« Odpověď #16 : Říjen 02, 2014, 06:54:55 pm »

Ahoj,
tak i my se s detmi cesky bavime od narozeni, takze NAM v pohode rozumi. Vzhledem k tomu, ze jsme zpocatku menili pomerne casto zeme pusobeni, byla cestina bezpecnym pristavem, v nemz se vsechno prirozene vysvetlovalo a jazykem, ktery dokazal vyjadrit spontanne i veskere emoce.
Nicmene s nastupem do skolky a naslednym narozenim druheho mladatka se situace pomalu zacala menit, a to napr. tim, ze deti spolu mluvily stale vice nemecky, kdyz uz umela psat i mladsi, veskery pisemny projev nasledoval v nemcine. Cesky se u nas tedy mluvilo, ale nepsalo. Ceskou abecedu jsem deti naucila, ale cist neumi. Zatim to nevadi. V Cesku rodinu nemame, doma jsou deti stoprocentne tady. Vtipne to zacina byt v okamziku, kdy se setkame s jinymi Cechy, kteri mluvi "skutecnou "cestinou. , ne tou nasi zakonzervovanou a okorenenou detskymi zdrobnelinkami). To se pak stane, ze moje skoto dopela dcery pozdravi i postarsi damu slovem ahoj a zacne ji tykat ( v ramci rodiny si nevykame, ze, kde by se to naucila), ze na moje upozorneni at uhne odpovi, ze uz "uhniva", nikoli uhyba, a kdyz ma napsat Jezisek v kostelicku, tak napise jezecek v postelicku, atd, casto jsme si uvedomili , jak dulezite je i pasivni prijimani jazyka s ruznymi vyrazy a synonymy. Nicmene povazuji nase rozhodnuti ucit pouze mluvenou cestinu za spravne, jelikoz deti se stejne od 3. tridy zacinaji ucit dalsi jazyk, v seste tride dalsi jazyk a  tak staci, ze se soustredi na to. V Cesku studovat ani bydlet na stalo nechteji a na normalni komunikaci jim to staci. A pokud budou chtit, mohou se doucit.
Hezky vecer.
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #17 : Říjen 02, 2014, 09:15:54 pm »

Ahoj Martino. Diky, zes nam posala, jak to mate s CJ.  Úsměv

Tobe taky hezky vecer.
Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #18 : Říjen 03, 2014, 12:35:36 pm »

 Co???
Milane, mne by to piano bylo taky milejsi. Smích I kdyz bubny maji taky neco do sebe. Bez nich by to nebylo proste ono.

https://www.youtube.com/watch?v=SqSJO-TC6Ts

... a navic vsechny holky vzdycky v kazdy kapele milujou bubeniky  Valím oči! Super! Smích, kaslou na nejaky kytaristy na solovku nebo basovku, individuum, ktery je schovany za pianem taky malokdy bejva objektem holcicich citu, protoze (a nevim, proc to je) pianisti vzdycky vypadaji jako takovy intelektualove, a nikdy se nemuzou rovnat divokymu a zivelnymu bubenikovi, okolo kteryho litaj vlasy a ten rytmus kapely, pri kterym vibrujou vsechny vnitrnosti, tak ten dava vzdycky charismatickej bubenik, no... Takze tvuj syn, Diddi, presne vi, proc bubenik a ne pianista  Smích

No tak Hair me pasovala na individuum:-( Asi mi to zkazi celej vikend  Co??? Co??? Smích Smích Do me jako do pianisty byly zamilovany snad vsechny devcata v okruhu 100 mil ... Kazde se podlomily kolena, kdyz jsem to spustil a od nejvernejsich tehdejsich obdivovatelek dostavam obcas dodnes mail:-)  No tedy kecam, po tech letech zbyla uz jen jedna zbyla uz jen jedna....:-(
Nastesti jsem ale nepatril k individuim, ktery byly nekde schovany v kapele vzadu jako krovi.  Ja byl na podiu vzdycky jen solo nebo v popredi s celym orchestrem za zady. A vzdycky jsem se postaral o to, aby ne me bylo dobre videt:-)))) lol:-)
Ale mas pravdu Hair, ja pianisty v kapelach taky vidim jako individua a v mych ocich skoro zkrachovale existence... Jsem vzdycky az sprachlos, co dokazi na svuj nastroj vyloudit a hlavne jakym stylem to "neco" dokazi vyloudit:-) Nekdy mi to pripada, ze okolo hudebky projeli ponorkou nejvyssi moznou rychlosti a zahledli ji jenom periskopem, pricemz si zapomneli nasadit brejle...
Diddi: na skole jsem mel jako Wahlfach i violoncello.... to by se synatorovi nelibilo? Uz jenom z estetickeho hlediska: vis jak by skvele vypadal mlady violoncellista pilujici svuj um nekde na dvorku?

Krasny prodlouzeny vikend preje Milan!
« Poslední změna: Říjen 03, 2014, 12:51:42 pm od milda34 » Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #19 : Říjen 03, 2014, 12:40:19 pm »

Ahoj,
tak i my se s detmi cesky bavime od narozeni, takze NAM v pohode rozumi. Vzhledem k tomu, ze jsme zpocatku menili pomerne casto zeme pusobeni, byla cestina bezpecnym pristavem, v nemz se vsechno prirozene vysvetlovalo a jazykem, ktery dokazal vyjadrit spontanne i veskere emoce.
Nicmene s nastupem do skolky a naslednym narozenim druheho mladatka se situace pomalu zacala menit, a to napr. tim, ze deti spolu mluvily stale vice nemecky, kdyz uz umela psat i mladsi, veskery pisemny projev nasledoval v nemcine. Cesky se u nas tedy mluvilo, ale nepsalo. Ceskou abecedu jsem deti naucila, ale cist neumi. Zatim to nevadi. V Cesku rodinu nemame, doma jsou deti stoprocentne tady. Vtipne to zacina byt v okamziku, kdy se setkame s jinymi Cechy, kteri mluvi "skutecnou "cestinou. , ne tou nasi zakonzervovanou a okorenenou detskymi zdrobnelinkami). To se pak stane, ze moje skoto dopela dcery pozdravi i postarsi damu slovem ahoj a zacne ji tykat ( v ramci rodiny si nevykame, ze, kde by se to naucila), ze na moje upozorneni at uhne odpovi, ze uz "uhniva", nikoli uhyba, a kdyz ma napsat Jezisek v kostelicku, tak napise jezecek v postelicku, atd, casto jsme si uvedomili , jak dulezite je i pasivni prijimani jazyka s ruznymi vyrazy a synonymy. Nicmene povazuji nase rozhodnuti ucit pouze mluvenou cestinu za spravne, jelikoz deti se stejne od 3. tridy zacinaji ucit dalsi jazyk, v seste tride dalsi jazyk a  tak staci, ze se soustredi na to. V Cesku studovat ani bydlet na stalo nechteji a na normalni komunikaci jim to staci. A pokud budou chtit, mohou se doucit.
Hezky vecer.

Me docela  zajima, jestli si nekdo vsiml, ze deti, ktery vyrustaji v dvoj- nebo vicejazycnem prostredi, zacinaji pozdeji komunikovat nez deti, kteri slysi okolo sebe a doma jenom jeden jazyk? Na tohle rikala kamoska, je jeji obe deti (syn a dcera) zacaly mluvit pozdeji nez ostatni, zato vsak hned nejakym zpusobem obema jazyky. A to same pozoruji i na synovi jedne znamy tady v Mnichove, ktery se mi zda s mluvenim taky trosku opozdenej..
Jinak zastavam nazor, ze by se s detmi melo mluvit i materstinou.. a to pekne od zacatku.
« Poslední změna: Říjen 03, 2014, 12:42:43 pm od milda34 » Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #20 : Říjen 03, 2014, 12:53:01 pm »

Co???
Milane, mne by to piano bylo taky milejsi. Smích I kdyz bubny maji taky neco do sebe. Bez nich by to nebylo proste ono.

https://www.youtube.com/watch?v=SqSJO-TC6Ts

... a navic vsechny holky vzdycky v kazdy kapele milujou bubeniky  Valím oči! Super! Smích, kaslou na nejaky kytaristy na solovku nebo basovku, individuum, ktery je schovany za pianem taky malokdy bejva objektem holcicich citu, protoze (a nevim, proc to je) pianisti vzdycky vypadaji jako takovy intelektualove, a nikdy se nemuzou rovnat divokymu a zivelnymu bubenikovi, okolo kteryho litaj vlasy a ten rytmus kapely, pri kterym vibrujou vsechny vnitrnosti, tak ten dava vzdycky charismatickej bubenik, no... Takze tvuj syn, Diddi, presne vi, proc bubenik a ne pianista  Smích

No tak Hair me pasovala na individuum:-( Asi mi to zkazi celej vikend  Co??? Co??? Smích Smích Do me jako do pianisty byly zamilovany snad vsechny devcata v okruhu 100 mil ... Kazde se podlomily kolena, kdyz jsem to spustil a od nejvernejsich tehdejsich obdivovatelek dostavam obcas dodnes mail:-)  No tedy kecam, po tech letech zbyla uz jen jedna zbyla uz jen jedna....:-(
Nastesti jsem ale nepatril k individuim, ktery byly nekde schovany v kapele vzadu jako krovi.  Ja byl na podiu vzdycky jen solo nebo v popredi s celym orchestrem za zady. A vzdycky jsem se postaral o to, aby ne me bylo dobre videt:-)))) lol:-)
Ale mas pravdu Hair, ja pianisty v kapelach taky vidim jako individua a v mych ocich skoro zkrachovale existence... Jsem vzdycky az sprachlos, co dokazi na svuj nastroj vyloudit a hlavne jakym stylem to "neco" dokazi vyloudit:-) Nekdy mi to pripada, ze okolo hudebky projeli ponorkou nejvyssi moznou rychlosti a zahledli ji jenom periskopem, pricemz si zapomneli nasadit brejle a ze slovo technika hry na klavesovy nastroj by snad napsali s tvrdym y....
Diddi: na skole jsem mel jako Wahlfach i violoncello.... to by se synatorovi nelibilo? Uz jenom z estetickeho hlediska: vis jak by skvele vypadal mlady violoncellista pilujici svuj um nekde na dvorku?

Krasny prodlouzeny vikend preje Milan!

Zaznamenáno
Jenna



Karma: 8
Příspěvků: 50


« Odpověď #21 : Říjen 04, 2014, 10:00:44 am »

Je to nekdy boj, s cestinou - obzvlast kdyz uz deti chodi do skoly, kdy ta nemcina tezce prevlada (my uz mame doma dve gymnazistky a jednoho skolaka) - doma se mluvi cesky, i kdyz cestina od nasich deti dostava obcas na frak Úsměv).

Od malicka je zkousime tak ruzne v Cechach "udat", dle nasich (jejich) casovych moznosti, mezi deti, aby mely moznost mluvit v ceskem prostredi...

Kdyz jsem nebyla omezena prazdninama a poctem dni vlastni dovolene - tak to byl treba mesic v ceske soukrome skolce nebo par dni pobyt pro predskolaky (bez rodicu, v horske chate).. Skolou povinne (od 6let) jezdi na bezne ceske letni tabory s nejakym zamerenim, ktere tedy miluji Úsměv))
 Se sestrenici taky jely parkrat se skautem na prodlouzeny vikend (o Velikonocich..).

Proste pokud je nejaka moznost je nekam s nejakou cesky mluvici partou deti poslat, posilame je Úsměv.
 
Se ctenim nemaji nejak vetsi problem, je tu dost knizek, komiksu apod v cestine...
Se psanim je problem, i kdyz nejstarsi uz udrzuje nejaka ta pratelstvi z tabora pres net, tak je nucena psat cesky a snazi se, co to da:), vlastni motivace ja nakonec asi nejlepsi...

Ceskou skolu nedelaji. (to mi prijde rozumne pro nekoho, kdo se chysta za par let zpet do CR, nebo mozna udelat prvni 1-2tridy k upevneni cestiny, v dobe, kdy je ditko jeste na zakladce a vlastni skola a sport nezabere tolik casu.. )
Zaznamenáno
Katty
Host
« Odpověď #22 : Listopad 07, 2014, 02:15:58 pm »

Ahoj.
Tak jsem se zdesila po precteni tohoto fora.
Ja se z CR stehovala a jeden syn chodil do prvni a druhy do 3 tridy.Ze skoly jsem je odhlasila a prihlasila tady.
Reditel chtel vedet jen adresu nove skoly a nic jineho neresil.Dostala jsem jen doklad ze deti Skolu ukoncily a nejsou dal evidovany.
Mame stale pobyt hlaseny jak v CR tak i v DE.
Znamena to ze se dopoustim trestneho cinu Co??? kdyz deti chodi do skoly jen tady Co???
Diky Katka
Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #23 : Únor 25, 2015, 07:10:59 pm »

Celkom zaujímavá téma.

Zažila som u kamošky, že chalan rozprával len po nemecky a ona na neho hovorila striedavo po slovensky alebo nemecky.
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #24 : Únor 25, 2015, 07:59:43 pm »

ja som deti ucil odmalicka po slovensky tak, ze vo volnom case ked sme boli sami so sebou som s nimi hovoril slovensky a hlavne som sa im snazil citat vela rozpravok po veceroch. neslo mi o to aby vedeli perfektne po slovensky, ale aby sa vedeli dohodnut ked budu s rodinou na SK.
okrem toho som sa ich snazil cez prazdniny vozit co najviacej k starym rodicom na SK, kde stravili aj pomerne vela prazdninoveho casu, takze dohodnut sa vedia a to je podla mna hlavne.

v puberte ich to prestalo bavit, co chapem, ale tie zaklady im uz nik nezoberie.
ono je to predsavzatie pekne, ked slovaci co pridu do D vravia ze budu s detmi LEN po slovensky vzdy hovorit, aj to chapem, pokial pridu do D a nevedia dobre nemecky, tak to nema vyznam silit.

co si ale neviem predstavit je ako sa potom rozpravaju o tom, co mali deti v skole na vyucovani napriklad? ale myslim nie take jednoduche veci akoze kreslili sme si alebo spievali, ale vo vyssich rocnikoch, fyzika, chemia, rozbor Goetheho alebo ked dieta chce v niecom pomoct, preskusat ho atd. dieta, ktore sa "paralelne" neuci stale aj v slovencine vsetky predmety podla mna nebude nikdy vediet vysvetlit maturitne ucivo z fyziky v slovencine na tej gymnazialnej urovni, proste mu budu chybat odborne slova. takze u nas to bolo casom normalne, ze deti od puberty chceli uz len po nemecky a slovencina je jazyk obcas na volny cas ze im nieco poviem a potom na tych par tyzdnov v roku co sme na SK alebo tu mame niekoho z rodiny

este - jednoduchsie je to ked su obaja rodicia z SK, vtedy nie je problem sa dohodnut napr. ze doma po slovensky, alebo "cez vikend po slovensky"
moja manzelka je ale z Polska, takze tam sa to neda urobit, ze kazdy si bude po svojom, lebo by to bol chaos ;-)
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #25 : Únor 25, 2015, 08:18:16 pm »

Rudo deti tedy umi stejne dobre i polsky ??
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #26 : Únor 25, 2015, 08:20:32 pm »

jirike - to nie, lebo prazdniny travili hlavne na SK, lebo kym boli deti mensie, tak svokrovci este pracovali, zatial co moja mama uz bola na dochodku, takze mala pre vnucata cas.
jasne dohodnu sa aj v Polsku, ale musim sa pochvalit, po slovensky vedia lepsie ! ;-)
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #27 : Únor 26, 2015, 06:37:51 am »

Rudo - hltam veskere info, cim vic nazoru, tim lepe Úsměv
Nase 2leta zacina mluvit cim dal vic a tak nejak nemam uplne jasno, ktera z tech vsech cest je ta nejlepsi...
Zatim tech slov neni mnoho ale uz ted rika nemecky co se rika snadneji nebo je zábavnější Úsměv
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #28 : Únor 26, 2015, 08:42:20 am »

jirike - no nie je to lahke najst jednu spravnu cestu ... ale pokial mala nechodi do skoly tak je myslim dobre ucit ju cesky, co sa tyka nemciny jej urcite pomoze ak bude neskor chodit do materskej skolky.
ked bude chodit do skoly a zisti, ze jej rozumiete aj ked odpoveda nemecky, tak bude pre nu samozrejme jednoduchsie vzdy odpovedat nemecky. preto su na "cvicenie aktivneho hovorenia" najlepsie prazdniny v Cechach napr. u starych rodicov, co nevedia nemecky, kedze tam dieta musi nutne po cesky ;-)

Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #29 : Únor 26, 2015, 09:09:49 am »

jirike - este: pre dieta (ked uz bude v skolskom veku) je aj dolezita motivacia, preco ma vediet cesky ... lebo take ze znalost jazyka jej pomoze najst si neskor skvele zamestnanie alebo ju kulturne obohati tak to dieta na zakladnej skole este nechape ;-) a vacsina deti voli lahsiu cestu, takze ked rodicia vedia dobre nemecky, tak nema motivaciu ucit sa cesky ;-)
ine je samozrejme ked sa ako rodicia dohodnete ze budete s detmi komunikovat VYHRADNE cesky a to aj v pripade, ze vam budu chciet odpovedat nemecky
(ta VYHRADNA komunikacia cesky ale nie je jednoducha - ale to je na samostatnu temu. co napriklad ked pridu na navstevu nemecke deti? alebo pojdete na skolsku party s detmi? alebo pojdete na sukromnu party k nemeckym znamym? atd.) co ked sa budete chciet porozpravat o tom co bolo v skole a niektore pojmy po cesky ani nebudete vediet povedat, ak ste nahodou nematurovali z fyziky, chemie a literatury v nemcine? tazke je napr, aj hovorit cesky o filme alebo zabavnej relacii v TV ktore boli v nemcine. vies si predstavit napr. bavit sa o filme "Vrchni prchni" v nemcine alebo anglictine Co??? ;-)

dieta na zakladnej skole este nerozmysla v kategoriach "ked budem velka tak budem mat vyhodu" ... takze ho treba motivovat navstevami starych rodicov, rodiny atd.

nase deti aj ked ovladaju pomerne vela jazykov (od zakladnej skoly aj anglictina, na gymnaziu este latincina k tomu, plus zaklady jazykov rodicov) nikdy neinklinovali k povolaniu kde by jazyky vyuzili, necitia to ako "vyhodu", ale to je podla mna silne individualne.



« Poslední změna: Únor 26, 2015, 09:21:09 am od rudo » Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München