Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Sťahovanie do Lipska  (Přečteno 30154 krát)
monicairie



Karma: 0
Příspěvků: 1


« : Listopad 24, 2017, 11:04:59 am »

Ahojte, uvažujem o presťahovaní sa do Lipska začiatkom roka.
Rada by som poprosila o zopár dobrých susedských rád... ak prídem do Lipska, rada sa odvďačím pozvaním na pivko/kafe Úsměv
1. čo treba urobiť na Slovensku pred odchodom/sťahovaním? - čo odhlásiť, ktoré úrady a pod.,
2. ako je to, keď vlastním auto, treba ho prehlásiť v Nemecku, alebo sa tomu dá nejako vyhnúť? (prepisom na niekoho, kto ostane žiť na SK?),
3. kde sa treba hlásiť v Lipsku, môžem už bez toho mať vybavený hneď podnájom, alebo musím byť už zahlásená prv na najakom úrade?
4. tak isto práca, môžem si hneď začať hľadať prácu cez internet, aj keď tam ešte nie som a nemám bývanie a pod, alebo to bude problém?
aké všetky papiere budú odo mňa vyžadovať pri prijímaní do práce?
5. ako to funguje v Lipsku pri prenájme bytu, zvykne sa platiť nejaká kaucia, alebo viac nájmov vopred, či provízia realitke ako na SK?
Je vyslovene nejaká lokalita v Lipsku, ktorej by som sa mala vyhnuť a nehľadať tam bývanie?
6. Za akých podmienok si môžem vybaviť v Lipsku paušál? Treba nejaké potvrdenie o pobyte a pod? Viete aj poradiť rovno nejakého operátora?
7. Za akých podmienok si môžem vybaviť v Lipsku bankový účet? Musím mať už vybavenú prácu, výbanie, alebo sa to dá aj bez toho? Ktorá banka sa oplatí najviac z hľadiska poplatkov? Kde si to môžem prosím porovnať?
8. na Slovensku som 7 rokov pôsobila ako dobrovoľníčka v organizácii muskulárnych dystrofikov (svalová dystrofia http://www.omdvsr.sk), existuje/sídli nejaká taká organizácia pre telesne postihnutých aj v Lipsku?
Prípadne na slovensku funguje pre týchto ľudí taká vec - volá sa to osobná asistencia - pomáhaš ľuďom, ktorí sú ťažko zdravotne znevýhodnený v bežnom živote - ideš s nimi na nákupy, do práce, do školy, pomáhaš im doma, navaríš atď. U nás je to ale biedne hradené štátom 2,78 e/hod. (http://www.omdvsr.sk/index.php/stan-sa-osobnym-asistentom.html)
Neviete prosím ako to funguje v Nemecku? Či sa to dá robiť aj fulltimovo, alebo len popri inej práci, lebo to neuživí. Prípadne kde by som rovno vedela nájsť nejaké ponuky na osobného asistenta.
Rada by som sa totižto možno hneď zamerala na prácu v sociálnej oblasti v Lipsku Úsměv
Ďakujem vám vopred všetkým za akékoľvek rady Úsměv alebo odkazy na stránky, kde môžem nájsť bližšie info. Nemecky aj anglicky viem, takže kľudne môžete posielať aj zahraničné linky Úsměv Vďaka a želám všetkým krásny deň Úsměv
Zaznamenáno
FrantisekB



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #1 : Prosinec 06, 2017, 01:30:51 pm »

Ahoj, tolko otazok naraz  Šok .

Skusim co viem odpovedat:

1) Urcite odhlasit sa zo zdravotnej poistovne, ked uz budes mat novu zdravotnu poistku v Nemecku, posles im potom sken nemeckej pracovnej zmluvy
a potom by som odhlasil platbu za smeti, tiez budu chciet kopiu prac. zmluvy z Nemecka

2) Do pol roka mozes v Nemecku jazdit so slovenskymi znackami a potom by si mala auto prihlasit a zacat platit dan
3) Co ja viem, najprv potrebujes mat podnajom a s dokladom od prenajimatela a obcianskym preukazom ist na miestny urad a prihlasit sa k pobytu - Meldebescheinigung. Podrobne o tom pise Martin na blogu:
https://pracujvnemecku.sk/pobyt-v-nemecku/

4) Problem to nebude, hladat pracu by som JA zacal ako prve a az potom riesil stahovanie sa
5) Ak porovnavam Bavorsko tak v Lipsku som nasiel ubytovanie rychlejsie.
Urcite by som hladal na tychto strankach: www.immobilienscout24.de, www.immowelt.de, www.ebay-kleinanzeigen.de, www.wg-gesucht.de. Zalohu treba pocitat 2 - 3 mesacne najmy. V inzerate je to obvykle napisane. Ak by ti nevadilo, ze nebyvas priamo v Lipsku, ale v mensich mesteckach okolo tak tam je najom nizsi. A S-Bahnom si v centre raz dva.
6) Pre pausal potrebujes obciansky a potvrdenie o prihlaseni, alebo si kupis len predplatenu/dobjaciu kartu a nepotrebujes nic.
7) Pre otvorenie bankoveho uctu potrebujes obciansky a potvrdenie o prihlaseni, zamestnana nemusis byt, najviac bankomatov tu v Lipsku ma Sparkasse Leipzig, mesacny poplatok za vedenie uctu do 5 Eur.
Ostatne odpovede neviem.
 
Ako som pisal hore vela praktickych rad som nasiel na blogu: https://pracujvnemecku.sk/
Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #2 : Prosinec 06, 2017, 10:50:25 pm »

Na Slovensku rozhodně nic neodhlašuj do té doby, dokud to nebudeš mít v Německu jisté. Protože Němci dnes velmi rádi slibují, ale téměř nikdy neplní. A zvláště tehdy, pokud neumíš německy bezvadně tak, že bys jim ve všem zavřela pusu. A na to to chce i německou kuráž, kterou v Německu na začátku mít nebudeš.

Takže zdravotní pojištění si nech na Slovači do té doby, dokud nebudeš v ruce držet ( oběma stranami ) podepsanou pracovní smlouvu, a dokud tě zaměstnavatel k něm. zdrav. poj. nepřehlásí sám. Pak teprve napiš slov. zdrav. poj., že jsi od tehdy a tehdy zdravotně pojištěná v Německu, a ať si to zapíšou do kartotéky ( počitadla ;-) ).

To samé i s ostatními věcmi.

Vždy se jisti, a nic nedělej zbrkle. Němci se stali neskutečně vyčůranými ( úlisnými, prolhanými, falešnými ). To není můj pesimismus, nýbrž skutečnost.

Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München