Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2 3   Dolů
 
Autor Téma: Stehovani do Mnichova s detmi  (Přečteno 182207 krát)
marketa123



Karma: 0
Příspěvků: 4


« : Srpen 18, 2018, 10:48:34 pm »

Ahoj,

zhruba v polovine rijna se budeme stehovat do Mnichova. Mame tri male deti ve veku 1,2 a 5 let. Pracovat bude zatim jen manzel (stanice metra Giselstrasse). Momentalne hledame vhodne bydleni a zjistujeme veci kolem.  Mam nekolik dotazu a budu rada  za vsechny odpovedi.

1. Ktera oblast je dobra a vhodna pro rodiny s malymi detmi? Predpokladame, ze manzel bude dojizdet do prace metrem. Auto bychom si koupili v pripade, ze by to bylo nutne.
2. Kde se registrovat u doktora a musim deti registrovat zvlast u pediatra nebo je pro vsechny jeden doktor? Budu rada i za konkretni jmena doktoru.
3. Je povinna skolka pro petilete deti? Popripade kolik stoji? Petiletou dceru bych rozhodne chtela davat do skolky kvuli nemcine. Opet budu rada i za konkretni jmeno skolky.
4. Jak je to se skolkou-jeslema pro 1 a 2 lete deti. Kolik stoji a v pripade, ze jsou drahe, je nejaky prispevek? Vyplati se mi v tomto pripade pracovat? Jde mi o, abych vedela, jestli budu mit sanci chodit do prace, sla bych jen na castecny uvazek, nechci davat deti do jesli na cele dny pet dni v tydnu, ale byla bych rada, kdyby si pomalu zvykaly na kolektiv a na nemcinu.
5. Vim, ze bychom meli mit narok na Kindergeld. Je jeste nejaka finacni podpora, o kterou muzeme zazadat (napr. na bydleni apod.)? Podotykam, ze nechceme 'zdimat' stat a zit ze socialnich davek, jen bych rada vedela, s cim muzeme pocitat. Momentalne pracujeme oba (manzel na plny uvazek a ja na castecny).

Pokud je jeste neco jineho - duleziteho, co jsem nezminila, popripade za dalsi vase zkusenosti, o ktere se podelite, budu rada.

Predem vsem moc dekuji za odpovedi.

Marketa
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #1 : Srpen 19, 2018, 06:43:45 pm »

My nejsme z Mnichova (cca 35km od něj)

Ale i tak jsme hledali ,,důstojné" bydlení s dětma více než rok.
Buď jim vadilo to že jsme cizinci, nebo že máme dvě malé děti a nebo obojí (samozřejmě to nikdy nikdo neřekl, ale příjmy byli dostatečně jiný důvod nemohl být)

Doktorů jsme vystřídali několik, ale pochválit nemohu žádného, lékařská péče o děti (nevím jak dospělý) je tady holt na jiné úrovni a to mohu porovnat, protože první dvě děti vyrostli v Česku.

Předškolní děti musí nejméně na půl roku do školky, teď jsme s tím docela operovali, protože se stěhujeme a z 9 školek v dosahu ani jedno místo.
Nakonec 2 vytvořili protože máme jedno předškolní děťátko Úsměv

V rodném městě děti, (cca 20tis.lidi) jsme o školku a jesle bojovali s 2letým předstihem nakonec jsme museli vzít to co bylo bez ohledu na to, jak daleko...
Prostě místa nejsou, je moc děti Úsměv

Za školku 208.50€ za jesle 440.50€ jsme platili tady na periférii  a na radu pracovníka z okresního úřadu požádali o příspěvek.
Ani náhodou, během týdne nás jsme věděli že nárok nemáme.
Příjmy počítají (včetně těch z Ceska) celé rodiny ale výdaje jsou složité.
Nepočítal skutečnou cenu (tržní) pronájmu ale tabulkového.
Totéž udělal u výdajů za komerční  pojištění (osob í věci např í u auta)
Co být teoreticky nemusí, pro úředníka není výdaj...
Podle mě mají nárok opravdu až na hranici přežití víceméně ty lidi, co sami žijí na sociálce nebo mají minimální příjem, protože z toho co vypočítal mě šla hlava kolem, z toho bychom nevyžili ani náhodou a to hodně šetříme.

Když sečteš příjmy a výdaje (Pro nás platilo v tu chvíli í to sporákovné 150€ na každé dítě) lehce se můžeš dostat s jeslema do mínusu.
My dali přednost tomu aby děti zapadli a uměli dobře německy ale popravdě to byla nula, i přes vcelku slušný příjem moji partnerky.

O kindergeld na děti narozené v Česku  jsme bojovali přes 6let, nakonec teda dostali i s úrokem ale byl to boj a pomohlo až obrácení se na české ministerstvo.
Ale už z příspěvku ostatních je jasný, že někdo to zvládne za rok, jiný za dva a že je to různé... aniž by to mělo příčinu, záleží asi na úřednících a rychlosti mezi CZ a DE úřady a ochotě pomoci.
S tím že asi máš rodičovský příspěvek z Česka, nečekej že to bude snadné.

Prohlídky Ux - Uy a očkování u nás požadovali před smlouvou do školky, ale už víme, že co školka, to originál a v každé chtějí něco jiného.

Držím palce Úsměv J.
Zaznamenáno
marketa123



Karma: 0
Příspěvků: 4


« Odpověď #2 : Srpen 19, 2018, 10:33:24 pm »

Děkuji za vyčerpávající odpověď, i když moc mě nepotěšila. My se nestehujeme z CR, ale z UK a všechný děti jsou narozene tady, ale to asi nebude mít žádný vliv. Při startu v Nemecku už nebudeme pobírat žádné přídavky. Tady teď pobirame už jen to, čemu se říká v Německu Kindergeld.
Co se týká doktorů, připadá mi to tedy podobné jako v UK. Jen mám ještě dotaz ohledně té školky. V případě, že je dítě předškolního věku a školka je pro něj povinná, tak ho musí vzít? Jeste jeden dotaz ohledně  slova "sporakovne". To nechapu.
Jinak co se týče Kindergeld, tak mě to dost překvapuje,protože pocházím z česko-německého pohraničí, kde spousta lidí dojíždí denně do nemecka jako pendleri, děti žijí v CR a běžné toto pobírají a nikdy jsem neslyšela o problému,  ale asi to bude úřad od úřadu.
Ještě jednou mockrát děkuji za odpověď.
Marketa
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #3 : Srpen 20, 2018, 06:31:22 am »

A ty děti mají jaké papíry, to bude asi rozhodující...

Sporákovné je cesky nazev prispevku, vyplaceny v Bavorsku matkam,  které zůstávají s dětma doma a nenavštěvují žádnou školku ani jesle od 15mesice do 3let (Betreuungsgeld) nevím už  jestli 100 nebo 150 na dítě
Nejsem si ale jistý co z toho, co podporuje, je navázáno na předchozí práci v Nemecku, na socialni system a na místo narození a další...

Navíc podle příspěvku ostatních a podle toho co slyším v kolonii krajanů, se podmínky zpřísňuji a přitvrdilo se všude, od pracaku počínaje.......

Ano, musí předškolní dítě vzit mají i přednost při posuzování žádostí.
Ty se ale uzavírají v průběhu ledna-unora na další školní rok tj září-srpen jak někdo potřebuje místo v průběhu, je to problém 10x větší.
Tady nejdříve kolečko po školkách, pak jsme šli na Landratsamt, kde je jedno oddělení ktere má na starost školky. Tam proběhla diskuse s těma samýma ředitelkama školek a nakonec to stejně rozhodl až pak Farář, když se vrátil z dovolený Smích pod kterého ty školky spadají...
Ale ano, přijali personál a vytvořili nám nové dvě mista ve školce ve které to šlo.

No... časy se mění i u Kindergeld, však uvidíte a třeba budete mít kliku a půjde to rychle.
Zcela určitě ale nejsme jediný případ kdo čekal dlouho, je dobrý být připravený a nespoléhat že bude vše hned.

Zaznamenáno
jel1



Karma: -1
Příspěvků: 23


« Odpověď #4 : Srpen 20, 2018, 10:28:43 am »

Děkuji za vyčerpávající odpověď, i když moc mě nepotěšila. My se nestehujeme z CR, ale z UK a všechný děti jsou narozene tady, ale to asi nebude mít žádný vliv. Při startu v Nemecku už nebudeme pobírat žádné přídavky. Tady teď pobirame už jen to, čemu se říká v Německu Kindergeld.
Co se týká doktorů, připadá mi to tedy podobné jako v UK. Jen mám ještě dotaz ohledně té školky. V případě, že je dítě předškolního věku a školka je pro něj povinná, tak ho musí vzít? Jeste jeden dotaz ohledně  slova "sporakovne". To nechapu.
Jinak co se týče Kindergeld, tak mě to dost překvapuje,protože pocházím z česko-německého pohraničí, kde spousta lidí dojíždí denně do nemecka jako pendleri, děti žijí v CR a běžné toto pobírají a nikdy jsem neslyšela o problému,  ale asi to bude úřad od úřadu.
Ještě jednou mockrát děkuji za odpověď.
Marketa


Kdyz prichazite z UK tak to bude spise jednodusi. Ackoliv je Mnichov jedno z nejdrahsich nemeckych mest je to daleko od toho jak je napriklad Londyn. Co se tyce lekaru tedy apson pojisteni je to jinak nez v UK. Zalezi jako v UK jestli jste statne ci soukrome pojisteni ale neni to tady takovy desaster jako NHS. osobne jsem v cesku sice nevyrustal ale na uroven nemeckeho zdravotnictvi jsem si ani u me ci u deti nemohl stezovat. O pobirani Kindergeld a problemech jsem cetl take zde, osobne jsem nikdy zadne nemel ale...... perspektivy jsou ruzne GL :-)
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #5 : Srpen 20, 2018, 12:32:32 pm »

jirike - v com su detski lekari v D horsi ako ceski, v com by sa mali zlepsit?
Zaznamenáno
marketa123



Karma: 0
Příspěvků: 4


« Odpověď #6 : Srpen 20, 2018, 01:10:15 pm »

Deti maji britske I ceske obcanstvi, my mame s manzelem residency card, zhruba to znamena, ze jsme obyvatele, ale ne obcani UK.
Jeste jedna otazka k bydleni. V predeslem prispevku jsi psal, ze jste meli problemy s hledanim bydleni a zminujes, ze vam to zrejme nedali, kvuli detem, nebo ze jste cizinci, ale nic nerekli. Jak vam teda oduvodnili to, ze vam ten byt nedaji?
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #7 : Srpen 20, 2018, 01:35:06 pm »

marketa - myslim, ze majitel bytu to nemusi "oduvodnit" ... alebo proste povie "vybral som si ineho zaujemcu" ...
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #8 : Srpen 20, 2018, 03:03:02 pm »

Znami mali isty cas byt v Nürnberg, v den, ked sa stahovali prec, si majitel bytu pozval 6 zaujemcov o byvanie v tom byte ... z tych 6tich boli 3 s korenmi v cudzine, kolko zarabali neviem, ale ked predlozil 3 posledne vyplatne pasky inzinier na pomerne vysokom poste u firmy Siemens, tak majitel bytu vyhlasil ze si uz vybral a ostatni teda sli domov ... nic im nemusel "oduvodnit" ani vysvetlovat, proste len povedal. ze si vybral daneho inziniera ...
bol som tam, pomahal som so stahovanim ,,,
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #9 : Srpen 20, 2018, 03:25:15 pm »

jirike - v com su detski lekari v D horsi ako ceski, v com by sa mali zlepsit?

Jsou lepší v chování a přístupu, ale odbornost a z lékařského hlediska.
Kombinace německého chování a přístupu jako člověk k člověku myslím a české profesionality by byl pro mě dokonalý doktor.
Pokud ani po 3dnech čtyřicitek horeček nepozná doktor že se jedná o zápal plic a my ze zoufalosti obíháme ostatní doktory s tou malou bezmocnou chuďerkou...
A cpeme do ní sirup za sirupem...
Sirupove království bych to tady (v DE) taky mohl nazvat.
Aby jim vzali krev, nebo se koukli na moč, je tady musíme požádat.....
Těch příkladů mám za těch 5.5 roku fakt hodně.
Dokonce jsme jednou dostali silný protiastmaticky lék, sem to radši ověřil v ČR a pak jsme to odnesli zpátky.
Ten lék by se nám neměl vůbec dostat do ruky bez složitého astmatickeho vyšetření a on nám to předepsal aby to vyzkoušel....
 
Stěhujeme se, třeba to bude v jiném městě jiné Úsměv
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #10 : Srpen 20, 2018, 03:29:02 pm »

JEL1 : My taky neměli problém s kindergeld, u dětí narozených tady, problém byl u dětí narozených a žijících v Česku.
Zaznamenáno
jel1



Karma: -1
Příspěvků: 23


« Odpověď #11 : Srpen 20, 2018, 04:35:59 pm »

[zavináč]jirike    chapu.... to je mozne. V danem pirpade se deti narodili v UK a tak jsem v tom pripade zatim o zadnych problemech neslysel.. Ale  presto me to divi..... jedno , nemyslel jsem to jako jakousi kritiku ci zpochybnovani ciste me to udivilo...


Jinak kdyz nepovazujes, coz Ti take neberu nemecke detske lekare za profesionalni ci mene profesionalni nez ceske tak se to zmenou bydliste v Nemecku tezko zmeni...… Tedy aspon tam kde jsem zil  jsem zadne signifikantni rozdily nezaznamenal. Ale asi budeme mit ruzne zivotni zkusenosti...
« Poslední změna: Srpen 20, 2018, 04:42:22 pm od jel1 » Zaznamenáno
jel1



Karma: -1
Příspěvků: 23


« Odpověď #12 : Srpen 20, 2018, 04:47:15 pm »

Deti maji britske I ceske obcanstvi, my mame s manzelem residency card, zhruba to znamena, ze jsme obyvatele, ale ne obcani UK.
Jeste jedna otazka k bydleni. V predeslem prispevku jsi psal, ze jste meli problemy s hledanim bydleni a zminujes, ze vam to zrejme nedali, kvuli detem, nebo ze jste cizinci, ale nic nerekli. Jak vam teda oduvodnili to, ze vam ten byt nedaji?


V drtive vetsine pripadu v Nemecku rozhoduje ciste "jistota" a vyse prijmu. Kdyz budes brat premimum segment tak tam take nepujde 6 zajemcu ale rozhodne se to "trohcu" elegantneji. Pak rozhoduje ciste co vydelavate a ne jake mate obcanstvi ci deti n ebo psa..... Pokud pujde o pomerne levne bydleni pak to je o necem jinam a to predevsim v Mnichove. Osobne davam u pronajemcu  prednost vetsi  spolecnosti nebo kdyz je pronajemce zastoupen maklerem...
« Poslední změna: Srpen 20, 2018, 05:07:02 pm od jel1 » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #13 : Srpen 20, 2018, 05:46:09 pm »

Deti maji britske I ceske obcanstvi, my mame s manzelem residency card, zhruba to znamena, ze jsme obyvatele, ale ne obcani UK.
Jeste jedna otazka k bydleni. V predeslem prispevku jsi psal, ze jste meli problemy s hledanim bydleni a zminujes, ze vam to zrejme nedali, kvuli detem, nebo ze jste cizinci, ale nic nerekli. Jak vam teda oduvodnili to, ze vam ten byt nedaji?


V drtive vetsine pripadu v Nemecku rozhoduje ciste "jistota" a vyse prijmu. Kdyz budes brat premimum segment tak tam take nepujde 6 zajemcu ale rozhodne se to "trohcu" elegantneji. Pak rozhoduje ciste co vydelavate a ne jake mate obcanstvi ci deti n ebo psa..... Pokud pujde o pomerne levne bydleni pak to je o necem jinam a to predevsim v Mnichove. Osobne davam u pronajemcu  prednost vetsi  spolecnosti nebo kdyz je pronajemce zastoupen maklerem...


To si myslím že jsi z toho velmi malého procenta lidí, kteří na to nekoukaji nebo koukají.
Když jsme hledali nájem, byla pro nás priorita zahrada a klidná lokalita.
Nájemné se tehdy pohybovalo od 1000 až po cca 2000 a v tomto rozmezí jsme i hledali -> Tedy rozhodně NE LEVNÉ BYDLENÍ a přesto, ač naše příjmy byli dostatečne, bychom mohli o desítkách prohlídek napsat roman (spíš horor) A TRVALO VICE NEZ ROK než se nám to povedlo .
Ne že bychom si vybírali, my vzali po roce to první co vůbec vzít šlo, že jsme se někomu prostě líbily.
Bylo to bez makléře přímo s majitelkou a nájemné tehdy 1520€.
Prostě nám buď nedali vědět vůbec, nebo se jen omluvili že dal majitel přednost jiné rodině.
Majitelka dala teď po naší výpovědi inzerát a do 2 týdnů to bylo pryč a vyloženě si vybírala koho si sem dá.
Umožnila cca do 10prohlidek (í s náma jsme tady do 31.8 ) a první filtr už dělala telefonicky a emailem.
A z těch 10 si vybrala a to ani nemluvím že zvedla o 280 na rovných 1800 €
Pro starší konzervativnější Bavoráky hraje velkou roli to co jsem napsal. Děti, zvířata, cizinci... nebo kombinace.

Rozhodně u nás nešlo o příjmy.
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #14 : Srpen 21, 2018, 06:53:29 am »


Jinak kdyz nepovazujes, coz Ti take neberu nemecke detske lekare za profesionalni ci mene profesionalni nez ceske tak se to zmenou bydliste v Nemecku tezko zmeni...… Tedy aspon tam kde jsem zil  jsem zadne signifikantni rozdily nezaznamenal. Ale asi budeme mit ruzne zivotni zkusenosti...


To jsem asi špatně napsal.
Není to jen naše osobní zkušenost, vic lidí, s kterýma jsme se o tomtéž bavili a kdo má možnost porovnat, mě ličilo svůj údiv a trošku zklamání z německého zdravotnictvi

ALE ! Jako u všeho, je to o lidech a možná i o něčem jiném.

Nejen u dětského jsem viděl něco, co pro mě bylo zcela novinka.
Lékař a sestra pracující ve dvou ordinacích najednou a totéž tři lékaři v jednom zarizeni. V jedné sestra chystá kartu na PC a připravuje pacienta, lékař zase v druhé ordinaci ordinuje a vyšetřuje... Lékař přeběhne k nachystanemu a sestra dokončí vyšetřeneho a pořád pobíhají z jedné do druhé ordinace...
V podstatě stále dva pacienti najednou.
Trošku fabrika, řekl bych a snaha ošetřit co nejvíce lidí a předepsat co nejvíc receptu.
Možná efektivní na provoz a výdělky, ale neosobní, pokaždé nový/jiný  lékař, je zázrak (pokud člověk moc nemarodí) potkat 2x téhož lékaře.

Moje dětská lékařka mě ošetřovala od plinek až do 18, za pár let jsme ji dovedli moje starší děti a starala se do 18let í o ně....
Znala mě, pak i je, pokud se něco léčilo, tak se to i dolečilo.
Neodstraňovali se jen důsledky ale i hledala příčina.
Žádné takové experimenty a vylučování metody a zkoušení ,,co zabere" si nepamatuju.
Jakmile se to zdálo být vážnější, následovala okamžitě krev a moč a laboratoř.
Tady ? Smích

Ale věřím že to je třeba i nevím jiným, že to může být v menším městě, městečku, jiné...
No doufám Smích

To nic ale nemění na ochotě a na tom jak jsou z 99% milý a příjemný, jaké je prostředí a jak to působí, což zas v Česku je velmi vzdálená budoucnost.
Velká města ne, tam to jistě funguje podobně, ale malá...
Lékaři ve stejných ordinacích jako před 30lety, trošku nové barvy na starém ,,středisku OUNZ" mnoho nezměnilo.
Dosti často neochotné a protivné sestry, které začínali v 80.letech a těžko se adaptujici na dnešní dobu Smích
Byl sem kvůli rozšíření řidičaku v Česku u doktora...
Sem byl jak v jiném světě.
Seděl v čekárně z půlky s těmi samými lidmi jako před 20lety Smích
Prostě mě to přivedlo ke vzpomínkám a trošku k pocitu že se zastavil čas.

Snad to bude v novém bydlišti (o 200km dál) lepší, jsem optimista, věřím tomu Úsměv
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München