Osobní nástroje
Zobrazení

Studentské práce v Německu - Pro Čechy a Slováky studující v Německu


Z Wiki

Přejít na: navigace, hledání
  • Studenti z kandidátských zemí, kteří by chtěli během studia pracovat v Německu, mohou vykonávat zaměstnání nanejvýš tři měsíce v roce. Pracovní povolení pro ně není potřebné (§ 9 č. 9 nařízení o pracovním povolení (ArGV). Maximální tříměsíční rámec může být vyčerpán jak výlučně zaměstnáním na plný úvazek do 90 úplných pracovních dnů resp. na částečný úvazek do 180 půldně jakož i kombinací plného a částečného úvazku. Dva půldny přitom platí jako jeden celý pracovní den. Z důvodů zjednodušení přitom úřady práce vycházejí zásadně z půldne, jestliže denní pracovní doba nepřesáhne čtyři hodiny. Znamená to, že se "poloviční pracovní den" musí započítat jako spotřebovaný i tehdy, kdy se pracovalo méně než čtyři hodiny. Kromě toho jsou od pracovního povolení osvobozeni studenti z kandidátských zemí, kteří jsou Centrálou pro zprostředkování práce (ZAV) během jejich studia ve vlasti zprostředkováni do Německa na prázdninovou brigádu v délce nejvýše tÃř měsíců nebo na odborné praktikum na dobu nejdéle šesti měsíců.


Nárok na studentské pracovní povolení mají

  • Všichni studenti studující v Německu - je nutné si o pracovní povolení požádat na místním obecním úřadě (Kreisverwaltungsreferat)
    • Studenti můžou pracovat během přednášek (Vorlesungszeit) 20 hod/týden, o prázdninách neomezeně (to platí pro všechny studenty), avšak pro ty s omezeným prac. povolením (Češi, Slováci,...) buď max. 90 dní v roce 8 hodin denně a nebo 180 dní v roce 4 hodiny denně.
    • Prázdniny trvají přibližně 6 měsíců za rok (viz Vorlesungszeit).
    • Někdy je možné se se zaměstnavatelem domluvit na spoření dnů, tedy tzn. že na konci měsice se sečtou hodiny a napíšeš si třeba jen 10 dni po 8mi hodinach misto 20 dnu po 4 hodinách.
  • Ti, kteří v Německu navštěvují intenzivní kurz němčiny
    • Na KVR-Ausländerbehörde v Mnichově mi v srpnu 2005 bylo řečeno, že stačí i 16 až 20ti hodinový kurz za týden. Více jsem vyfotil - viz obrázek vpravo. Zde stojí, že je nutný 24-hodinový kurz. Zřejmě už to ale neplatí, stejně jaké ten "Finanzierungsnachweis" již taky neni potreba. Bylo mi řečeno, že je takto je možné pracovat pouze o víkendu nebo o svátcích, ovšem ... existují vyjímky, záleží taky na jakého úředníka narazíte.
    • Najdou se i takoví, kteří získali díky kurzům němčiny normální studentské pracovní povolení a pracují i normálně na plný úvazek
    • To, že Deutschkurzbesucher mají normální Studentenstatus bylo napsáno např. na informační stránce univerzity ve Frankfurtu (Odkaz na stránku již není funkční)
    • Pokud máte zájem pracovat během kurzů němčiny, doporučuju zajít na místní KVR-Ausländerbehörde a zeptat se, ... že by jste rádi navštěvovali v létě intenzivní kurzy němčiny, ovšem je to pro vás hodně finančně náročné, zda by bylo tedy možné, aby jste mohli taky občas pracovat. Ale taky záleží na koho natrefíte, ne každý úředník ví, že je tohle vůbec možné a né každý je ochotný, pokud nepořídíte u jednoho, zajděte k jinému.
  • Vědci


Nárok na NEOMEZENÉ pracovní povolení po 6ti letech studia v SRN

  • Dávali ještě studenti v prosinci 2005, momentálně asi nedávají. Dejte vědět pokud víte více popř. se něco změnilo. (neplatí pro rodinné příslušníky, dostanou pouze povolení k pobytu)
  • Úředníci někdy ani neví, že je něco takového možné. Jední říkají že je to možné od 4 let studia, další že až od 6ti let a někteří to dostanou až po 8mi letech studia, záleží na koho natrefíte a jestli si o to vůbec požádáte. Pobyt v Německu jako au-pair se do studia samozřejmě nepočítá.
  • Samozřejmě získají jen ti, kteří si o to požádají. Žádost o vystavení je možné podat na místním prac. úřadě. Odpověď přijde poštou zhruba do týdne.


Práce v Německu pro studenty z Česka a Slovenska