Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2 3   Dolů
 
Autor Téma: Stěhování, život a práce v Německu  (Přečteno 187389 krát)
Neuanfang.25



Karma: 0
Příspěvků: 3


« : Květen 05, 2013, 02:08:01 pm »

Ahoj!

po relativně dlouhém hledání jsem našla tohle forum a jsem moc vděčná za to.

Žiji v čr, po ukončení studia (červenec 2013) bych ráda šla pracovat, bydlet a žít do Německa.
Bohužel v mém okolí nemám nikoho, kdo by do toho šel se mnou...

Jsem ráda za cokoliv: rady co se týče hledání bytu - kauce, práce, úřady, vyřizování atd.

Ráda bych šla do Bavorska, německy umím celkem dobře, vystudovaný mám ekonomický směr.

Nebo pokud by se někdo z čech chtěl připojit, žebychom zkusili Německo společně, budu jen ráda  Úsměv
V čr se mi nelíbí... (je to trochu dlouhá a komplikovaná historka) a nic mě tu nedrží.

Ale úplně sama odejít do Německa - to mám také strach... 

Děkuji za vaše odpovědi!

Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #1 : Květen 06, 2013, 11:13:07 am »

Ja som odisiel do Mnichova s 3 slovickami nemciny..v Bavorsku hladaju odbornikov do vsetkych smerov...konkretne teraz Deutsche Bahn AG pozeram velmi vela ludi hlada...mozno si trosku deprimovana tym co vidis v Cechach,ale ver,ze vsade je zivot o 2 korkach a ani zivot v Nemecku nieje nic vynimocne nieje to ziadna zazracna zem z ktorej by som padol na rit.Vsade mas daco.
Zaznamenáno
Pepik
Host
« Odpověď #2 : Květen 06, 2013, 02:02:56 pm »

"Für einen neuen Anfang ist nie zu spät" Konrad Adenauer

Gratuluji ke skvelemu rozhodnuti. Me osobne procitnuti trvalo jeden a pul desetileti po absolutoriu.
Zastavam nazor ( to zas bude minusu), ze pro vzdelaneho mladeho cloveka je vecna skoda darovat
svuj zivot Cesku (Slovensku a vubec vychodu).
Proto nevahej a pust se do toho, byt i sama. Tohle forum ber ovsem s rezervou, najdes tu jiste dost
potrebnych informaci, ale pozor, je take prosaknuto cesko-slovenskym mindrakem.
Takze kazdou informaci i radu odsud filtruj svym zdravym rozumem.
Jih Nemecka (BY a BW), nerku-li primo Mnichov, kde si dovoluji bydlet, je idealnim mistem pro zivot.
Drzim palce !
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Květen 06, 2013, 07:29:03 pm »

Zastavam nazor ( to zas bude minusu), ze pro vzdelaneho mladeho cloveka je vecna skoda darovat
svuj zivot Cesku (Slovensku a vubec vychodu).
...troufám si říct, že za názor a vzpruhu pro ostatní  ty mínusy nejsou Mrknutí
« Poslední změna: Květen 06, 2013, 07:30:32 pm od kleena » Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
kalkulka



Karma: 4
Příspěvků: 113


« Odpověď #4 : Květen 06, 2013, 09:15:18 pm »

Ahoj, strach neměj, je to dobrá zkušenost. Odchod doporučuji čím dřív, tím lím, člověk se jako mladý lépe přizpůsobí a najde přátele. My s manželem doufáme, že tu zůstaneme, do ČR se nám rozhodně vracet nechce - to už bysme se spíš přesunuli do Anglie nebo jinam. V ČR to jde od deseti k nule, jak to tak zdálky pozorujeme..

Každopádně doporučuji nejdřív si najít v Německu práci a až pak se sem přesunout, kvůli najití pronájmu, pojištění, bankovnímu účtu a podobně.
Zaznamenáno
scorpio131170



Karma: 13
Příspěvků: 168



« Odpověď #5 : Květen 07, 2013, 04:09:17 pm »

Jsi mlada, tak co kdyby sis pro rozjezd v nemecku nasla rodinku jako au-pair!? Ziskas tim cas a budes se tu moci v klidu rozkoukat a ve svem volnu se v klidu poohlednout po jine praci!

Viel Glück Mrknutí
Zaznamenáno
janh683



Karma: 0
Příspěvků: 8


« Odpověď #6 : Květen 08, 2013, 03:24:52 pm »

Ahoj, urcite do toho bez, klidne i sama, je to zkusenost k nezaplaceni a sama uvidis, jestli se ti tu bude libit a nebo budes zklamana (existuji tu zastanci obou taboru) :-)

Nezjistis to ale jinak, nez z vlastni zkusenosti.

Jinak k praktickym vecem:
 - na urad si nos vlastni propisku, ne vsude v cekarnach ji maji (ikdyz nekdo z ostatnich lidi ti ji nakonec vetsinou pujci)
 - pozor na "church tax", pokud uvedes, ze jsi verici, napari ti dalsi dane
 - budes potrebovat "danove cislo". Ziskas ho na financnim urade, ale pozor! Bud budes muset prijit s kontraktem (ze jsi jiz zamestnana) a nebo se prihlasit na KVR (bohuzel nevim, co to znamena), kde se ti ale budou snazit vymenit doklady za Nemecke (nicmene jestli tu chces zustat trvale, tak Ti to asi vadit nebude)
 - pozor na platebni karty. Ne vsude berou vsechny, co inzeruji. Co nejdrive si snaz zaridit nemecky ucet, k nemuz ti daji "giro" kartu, pak to bude bez problemu. Pro prvnich par dni vsak hotovost s sebou, at nemusis vecer behat po meste a shanet nekolikaty bankomat, ktery Ti tve penize konecne vyda (vlastni zkusenost)
 - cekej docela velke (ale spise doslova OBRI) dane. Cisteho ti zustane tak 35-40% (nemas-li tedy deti, jsi mlada atd.)
 - pokud umis nemecky, pak asi nebudes mit nikde zvlastni problemy
 - asi hodne zalezi, s jakou skupinou lidi budes nejvice v kontaktu. Ja treba na pivo chodim stejne s cizincema (CR/SK ci uplne odjinud), nemeckeho partaka jsem za 3 mesice nasel jen jednoho :-)
 - jo a Nemci jsou prvni narod na svete (co jsem zatim poznal), u kterych "Jdeme na jedno" neni lez :-D

PS: byla jsi behem studia na Erasmu?
Zaznamenáno
scorpio131170



Karma: 13
Příspěvků: 168



« Odpověď #7 : Květen 08, 2013, 08:20:48 pm »

KVR = Kreisverwaltungsreferat = Obecní úřad či Magistrát

Danne tu jsou vyssi nez v CR, ale ne 60-65%, jak pise janh683! Danne jsou cca.40%, zalezi na hrube mzde (cim nizsi hruba mzda, tim nizsi danne.

Church tax = Kirchensteuer - Pokud nejsi verici, tak to uved, jinak budes platit danne, jak pise janh683.

« Poslední změna: Květen 08, 2013, 09:14:54 pm od scorpio131170 » Zaznamenáno
janh683



Karma: 0
Příspěvků: 8


« Odpověď #8 : Květen 09, 2013, 07:03:07 am »

[zavináč]scorpio131170: Ok, myslel jsem spis dane v kombinaci se soc. + zdrav. pojistenim (tedy pomer hruba/cista mzda). Mozna je to trosku off topic pro tohle tema, ale treba bys mi mohl poradit - na vyplatni pasce mam uvedenou hrubou mzdu 4.600, na ucet mi prichazelo cca 2.300. Ted za posledni mesic ale jen 1.509!!! Objevila se tam polozka "Vormonats-Korrekturen" a nevim co to presne znamena (budu to resit v praci, ale jakakoliv cizi rada mi pomuze).

Bohuzel ty finance (s mistnima cenama to neni na ziti, ale jen na prezivani) mne donuti jit zpet, vypujcim si Pepikovu hlasku a trochu ji upravim: pro vzdelaneho cloveka je skoda darovat svuj zivot (a vetsinu penez) Nemecku :-)

Nicmene zpet k puvodnimu tematu, myslim, ze Neuanfang.25 by urcite prijet mela. Ikdyz se tu treba bude mit spatne jako ja, tak se ji takova zkusenost bude hodit... (ja osobne jsem za tu zkusenost rad, ikdyz uz planuju navrat)
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #9 : Květen 09, 2013, 07:38:38 am »

najviac dani v Nemecku odvadzaju slobodni ludia co nemaju rodiny deti....nemecko ma silny socialny system a ten treba zivit ..vela ludi nato nadava pritom si neuvedomuju,ked budu v nemecku v nudzi a potom im nemecko tiez pomoze...
« Poslední změna: Květen 09, 2013, 07:39:50 am od hary01 » Zaznamenáno
radfahrer



Karma: 0
Příspěvků: 1


« Odpověď #10 : Květen 09, 2013, 08:42:26 pm »

 ahoj.. ja su rád, že jsem te našel  azda bychom byl já tím, kdo bude ochoten delat ti společnost jak cestou do Nemecka, taky i počas pripadneho pobytu tam. netušim do jakího mesta chceš jet, já byl v Nemecku zatim, pred dvema léty ...
 Cestovaní je samo o sobe mím hobby, rád jezdím na nová a neznama místa, získat nové známosti a spoznavat jiný styl života --to je mí Úsměv     
  Pokud by ti tohle nevadilo, jsem ze Slovenska, taky to je tady nic moc  jako pro nekeré Čechy v ČR.  Cestovní ruch to je má oblast, m. j. rád ríkam i pišu česky nemam s tim žadny problem. Nemecky vim na mírne pokročilé urovni, umim se jakž -takž domluvit v nemčine, taky se potrebujem otevrít pred cizima lidma, udelat patrné zmeny v živote (odejít z rodinního hnízda, nové kamarády) a verím, že kdybychom ja taky mel možnost jet do ciziny s nekým, tak tomu budu velice rád
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #11 : Květen 09, 2013, 09:12:57 pm »

Par korektur k příspěvku danh...:
- nikdo ti žádné německé doklady nutit nebude, nemusíš se bát. Kdysi byla nutnost vyměnit po půl roce řidičák za německý, ale to už dávno neplatí
- daň vč. odvodů leží rozhodně pod 50%, přesně si to můžeš spočítat na internetu - hledej 'netto brutto rechner' nebo 'gehaltsrechner' a tam zadej hrubou mzdu, Lohnsteuerklasse I, Kinderfreibeträge 0, Krankenversicherung Gesetzlich
- propisku rozhodně nezapomeň :-)

[zavináč]danh: Vormonatskorrekturen budou korektury nejakého domnělého přeplatku z min. měsíce....ale přijde mi to jako strašná pálka, ten rozdíl. Se 4k6 brutto musíš v čišté mzdě atakovat značku 3000... 1500 je výsměch. Rovněž si myslím, že jako single s takovým hrubým platem si rozhodně nemáš na co stěžovat...za to si i v Mnichově můžeš žít jako ono příslovečné zvíře v lánu jisté obiloviny.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
scorpio131170



Karma: 13
Příspěvků: 168



« Odpověď #12 : Květen 09, 2013, 09:41:19 pm »

janh683: Nevim kolik ti je a jestli mas deti!? Pokud bych napr.vychazel ze ti je 35 a ze jsi bez deti, tak by jsi pri 4.600€ hrube mzdy mel mit cca.2.700€ a ackoli je to moc, tak si s takovym platem muzes zit (jak pise Kleena) "jako ono příslovečné zvíře v lánu jisté obiloviny", nebo-li prase v zite  Mrknutí
Pokud ti daji v CR vic, tak se vrat, ale me to prijde jako velice slusny plat, ktery tady v Mnichove nema moc lidi.

No a s temi "Vormonats-Korrekturen" je to jak pise Kleena: Budou to nejake korektury nejakého domnělého přeplatku z min. měsíce.

Neuanfang.25: Dane sem, dane tam. Nevahej a zkus to, verim ze se ti tu bude libit a ze tu budes spokujena, ne-li dokonce spokojenejsi nez v CR.
Zaznamenáno
janh683



Karma: 0
Příspěvků: 8


« Odpověď #13 : Květen 09, 2013, 11:12:54 pm »

Cau, diky za odpovedi... Je mi 28, deti ani zenu zatim nemam /to spolu tusim trosicku souvisi:-)/

Pasku prikladam...

[at]hary01: vis, ja uz v zivote zazil situaci, kdy jsem zjistil, ze nejlepsi pomocna ruka je na konci tve vlastni paze... A taky situace, kdy jsem zjistil, ze je lepsi nejakou financni rezervu mit, nez ji nemit. Radeji se o sebe tedy postaram sam, myslim, ze to zvladnu lip nez nejaky urednik, ktery ani nevi, jak se jmenuju :-)

Co se tyka toho (ruzoveho?) zvirete a obiloviny... Kazdy mesic valcim s tim, jestli zustanu v plusu a nebo ne... A to ani moc nechodim ven (treba na koncert se dostanu tak max. jednou za mesic, na vic nemam, na pivo max. 1x tydne... byl jsem zvykly na vic) - na vysvetlenou, v Praze, kdyz pracujete v IT, na zivnostensky list, tak MD rate se pohybuje kolem 5-6.000 Kc. Z toho se vsak plati cca 7.5% dan (pri pausalu 40/60 a 15% dani) a asi netreba rikat, ze naklady na zivot jsou tam mnohem nizsi...

Predchozim odstavcem rozhodne nechci Neuanfang.25 odradit, opakuji - urcite prijed a vyzkousej to! Nejhorsi je nevyuzita prilezitost a byla by skoda, aby sis neco pozdeji vycitala. Ja treba behem studia nikde nebyl a tak jsem "potreboval" nekam na chvili zmizet, proste to chtelo nejakou zmenu. A ikdyz jsem si mozna ve vetsine aspektu zivota pohorsil (finance, kamaradi, moznost sportu - treba na hokej tu moc nejsou, to si jezdim zahrat zpet do Prahy, litani - zacal jsem se ucit :-), atd.), tak se mi jeste vracet nechce, ikdyz vim, ze to urcite nastane, a mozna brzo...

« Poslední změna: Květen 09, 2013, 11:17:02 pm od janh683 » Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #14 : Květen 10, 2013, 02:11:28 pm »

Janh poznam niekolko sikovnych cechov a slovakov ktori aj napriek vyse 30r zivota v Nemecku nedopadli dobre...nevysiel im zivot atd...a dnes su na hartz4 napriek tomu,ze maju skoly nemecky nemcinu..su po 50r..jedem mi povedal..ked si poratam co mi daju kaslem nato aby som siel robit pod zeitarbeit za 1000euro neto...len chcem povedat,ze niekedy tu hrdost treba dat bokom a ked sa v istej chvili zivota v nemecku cloveka nedari treba brat aj hartz4 kde ti zaplatia zivot zdravotne poistenie atd...lepsie ako ist do minusu ci byt zadlzeny..jeden slovak mi povedal..25r nonstop som robil v nemecku platil odvody a teraz mam mat vycitky svedomia zato,ze som na hartz4?..na tie vycitky sa z vysoka mozes vykaslat ...ked ide o tvoju existenciu..
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München