Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: mateřská, pracák atd..  (Přečteno 29972 krát)
Imy



Karma: 0
Příspěvků: 2


« : Únor 10, 2015, 02:00:34 pm »

Dobrý den,
potřebuji poradit... Manžel pracuje v Německu, máme spolu skoro tříletého syna. Všichni jsme se za ním do Německa přistěhovali a jsme pojištěni na jeho pojistku. Já jsem na mateřské v české firmě, takže jsem tam i pojištěná vlastně jsem zaměstnaná. Problém mám v tom, že mateřská mi 31.3. končí a já jsem znovu těhotná ve 3. měsíci. A teď nevím co bych měla udělat, aby to bylo pro nás nejlepší. Ukončit pracovní poměr, přihlásit se v německu a tady pobírat mateřskou, ale nevím co do porodu? na německý pracák?? Nebo můžu zůstat zaměstnaná v čechách a jít na nemocenskou na rizikové, abych mohla být s rodinou v německu a pak pobírat z Čech mateřskou. Mimčo se narodí v Německu. Zatím mám všechny doktory v Čechám (v něm. jsme teprve týden) Syn tu od března nastupuje do školky. Snad to není moc zamotaný dotaz )))
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Únor 10, 2015, 05:05:21 pm »

...Snad to není moc zamotaný dotaz )))
Trošku ano. I pár nových řádků by tomu bylo pomohlo. Čím více péče svému dotazu věnuješ, tím víc energie pak mají ostatní na smysluplnou odpověď Úsměv
Pár tématu už se tu také probíralo - skus hledat ve fóru. Těhotenství, mateřská apod. jsou stále aktivní témata.

V zásadě přijde na to, jak dalece myslíš "co je finančně nejvýhodnější" či "co je dle pravidel zcela správné".

K jednotlivým tématům zatím jen takhle útržkovitě:
  • Tak například není povoleno mít dvě zdravotní pojištění. Pokud jsi tedy stále zdravotně pojištěna v ČR a v Německu jsi u manžela v rodinném, to zrovna povoleno není.Správně bys u pojišťovny v ČR prohlásit, že se budeš dlouhodobě zdržovat v zahraničí a pojištění uložit k ledu.
  • Podobně, pokud vím, bys správně měla mateřskou pobírat tam, kde žiješ. Dost možná by de také v ČR začali ptát, co se děje, kdybys chtěla zakonzervovat zdravotní pojištění, ale stále od nich chtěla brát mateřskou...Úsměv
  • Mateřská v Německu se počítá z tvé předchozí mzdy, je to tuším 69% ze mzdy, o kterou výchovou dítěte přicházíš. Minimum, které dostaneš vždy, je 300€ měsíčně. Nárok na ni máš po dobu 12 měsíců, nebo, pokud si nějaký čas vezme i manžel, maximálně 14 (jedna osoba ale max. 12). Po porodu tedy žádný pracák, ale mateřská. Zdravotně pojištěná bys byla u manžela.
  • Ohledně doktorů ti určitě ještě lépe poradí dámy, ale z naší zkušenosti bych řekl, pokud není jazyk nepřekonatelná překážka, začal bych chodit tady: péče nám tu přišla výrazně lepší - například "naše" gynekoložka dělal ultrazvuk klidně při každé návštěvě - jiná, zdejší "česká" lékařka je chtěla platit.

Suma sumárum bych řekl: dober si v ČR ti mateřskou, pak vyjasni to zdravotní pojištění, přehlaš se se vším všudy sem - po porodu máš min. rok doma za 300€ měsíčně a dál uvidíš. Jen na vyčerpání všech možných podpor a benefitů život také nestojí.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Imy



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #2 : Únor 10, 2015, 05:24:29 pm »

díky za odpověď, fora jsem tu všechny pročetla, dozvěděla jsem se toho spoustu, ale přesto mi ještě pár info chybí. Mateřská v čr mi skončí za měsíc takže tu bych nijak zvlášť neřešila. Spíš mám tedy hlavní problém co dělat do porodu druhého prcka. (co po porodu už jsem tu nastudovala )))
Jestli mám v čr ukončit pracovní poměr a přihlásit se v německu (z čehož nevím pořádně co vyplývá když jsem těhu, jít někam pracovat? německy neumím, ale pilně se učím))
Nebo zůstat zaměstnaná v čr (což by byl pak tedy problém s tím pojištěním) a přehlásit to až po porodu
o výši příspěvků a přídavků mi nejde ))))
« Poslední změna: Únor 10, 2015, 05:33:02 pm od Imy » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #3 : Únor 10, 2015, 08:05:56 pm »

Odhlasenim v ČR a ukoncenim prac.pomeru v ČR by jsi na tom byla financne o hodne hůř tady v Nemecku.
Bylo by to na hranici uvazeni, kdyby si tady mela odmakany rok a papirove byla tady kompletne.
Ale takhle se to nevyplati a ani neni potreba.
KackaK krasne popsala naprosto schodnou situaci, zustava dal ceskym zamestnancem a pojistencem a zije tady jako doprovod partnera...
A karticku ma německou a muze chodit k lekari.
Pojistenim na pojistku manzela naopak riskujes, ze budes muset ceskou materskou vratit, pozor na to, jednoznacne porusujes pravidla o jednom pojištění tim ze jsi v ceske firme dal zamestnana a mas i ceske pojištění.
S ceskym pojistenim a kartickou treba VZP-AOK muzes i v Německu rodit a vyuzivat plnou péči, to pojisteni na manzela ani neni potřeba.

Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München