Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Dvojí zdrav. pojištění - v ČR a v Německu?  (Přečteno 61917 krát)
Gabka



Karma: 0
Příspěvků: 13


« : Duben 23, 2009, 07:13:27 pm »

Cauky , chci se zeptat:-) Mame 3. mesicniho syna , pritel je tu v nemecku zamestnan ma na sebe nahlaseneho syna, ja jsem nahlasena v Cr a tam chodime s malym k doktorovy, ale jde mi o to ze nevim zda malej muze byt pojisteny jak tady tak v Cr??? Jedeme ted na 3 mesice do Cr , tak se chci prave zeptat co a jak?? Diky Gabca
Zaznamenáno
Tonange



Karma: 1
Příspěvků: 63



« Odpověď #1 : Září 05, 2009, 12:48:03 pm »

Nevim jestli to plati i pro prcky, ale clovek muze byt oficialne prihlasen k zdravotnimu pojisteni pouze v jednom state, ale existuje formular E106, ktery si clovek vyzada od soucasne zdrav. pojistovny, kde je nahlaseny a pokud splnuje podminky pro ziskani formulare, tak ten pak da zdravotni pojistovne ve state, kdy chce byt nahlasen jako v druhem state. Pak pojistovna v druhem state (u vas v CR) vyda potvrzeni na zaklade jehoz jste pojistena jako byste byla klientem teto pojistovny a platby si pak mezi sebou vyrizuji pojistovny bez Vasi asistence.
Kdyz jsem zadala o formular, tak jsem musela jit na osobni pohovor a tam prokazat, ze se v CR vyskytuju tak casto, ze se mi tam vyplati lekarska pece (puvodne je formular pro tzv. pendlery = preshranicni pracovniky). Pak uz to slo docela rychle, formular mi poslali na adresu v CR a pak jsem ho poslala na pojistovnu v CR, kde mi asi za tyden poslali potvrzeni se kterym ted muzu k doktorum v CR a nemusim platit jako soukrome osoba, ale jsem brana jakopojistenec v CR.
Jeste jednou, ale pripominam, ze nevim jestli je to tak i s detmi.
Zaznamenáno
Janastrn



Karma: 0
Příspěvků: 16


« Odpověď #2 : Září 07, 2009, 07:28:40 am »

S timhle je dost zmatek. Je nejake centrum-urad mezinarodnich uhrad, zkus si to najit pres google, nebo ja kouknu do mailu, zda dohledam od nich ty odpovedi. Jedine tam fakt davaji pravdive informace. Zdravotni pojisteni v CR ma tu zvlastnost, ze je bud povinne, a nebo ho mit nesmis. Dobrovolne neexistuje. Dite ma zdravotni pojisteni povinne, i kdyz ho za nej plati stat, takze to muze mit pojisteni jak v CR, tak v Nemecku. To same, pokud ty jsi na materske. Dej si na to pozor, aby ti na pojistovne nerekli nejake nesmysly. Mne na moji pojistovne proaktivni urednice dvakrat uz chtely strihat prukazky az se ukazalo, ze by vlastne byl prusvih, kdybych ja a deti v CR pojisteni nemely...
Zaznamenáno
Jaaaja



Karma: 0
Příspěvků: 12


« Odpověď #3 : Září 08, 2009, 09:33:16 am »

Ahoj, resili jsme totez s manzelem. Kazdy by mel mit jen jedno zdravotni pojisteni a to tam, kde je v socialnim systemu. takze manzel, ktery tu pracuje, musel ceske zdr.poj. zrusit a je pojisten jen v Nemecku (pripadne by pouzil jiz zmineny formular E106). Ja a dcera jsme pojistene v CR, kde bereme socialni davky, resp. rodicovskou. Tak by to melo byt spravne. Po pravde receno, manzel ma v cene sveho pojisteni i pojisteni rodiny, takze v pripade neceho akutniho vyuzijeme nemecke zdravotnictvi;-) Jinak to muzem probrat klidne osobne nekde u piskoviste, deti budou asi ve stejnem veku:-), bydlime u Gern. Pa Jaja
Zaznamenáno
Gabka



Karma: 0
Příspěvků: 13


« Odpověď #4 : Září 10, 2009, 04:42:36 pm »

Cauky my uz to vyresili prave pres ten formular:-)) A kde ze to zijete?? My v Peiting coz je 70km od Mnichova Kroutím očima
Zaznamenáno
Janastrn



Karma: 0
Příspěvků: 16


« Odpověď #5 : Září 14, 2009, 08:45:36 am »

Gabko, napis radsi jeste tady sem info[zavináč]cmu.cz (web http://www.cmu.cz) a zeptej se, zda ten formular se nevztahuje jen na pracujici tzv.pendlery. Ono asi by odpovednost za to nesl urednik, co Vam ten formular potvrdil, ale stejne je lepsi se poptat. Urednici u prepazek jsou v tomhle velmi spatne vzdelani.
Zaznamenáno
Janastrn



Karma: 0
Příspěvků: 16


« Odpověď #6 : Říjen 05, 2009, 06:42:42 pm »

Tak jsem narazila na ten mail, co mi tenkrát z toho CMU napsali:

pravidlem jednoho pojisteni se snazime celou vec trosku zjednodusit ve 
vnimani verejnosti a naucili jsme to rikat i pojistovny, avsak pokud 
bychom meli byt presni, nejde o povinnost byt pojisten pouze v jednom 
state, ale o takove pravidlo, kdy vas nikdo nesmi nutit (az na 
vyjimky) k platbe pojistneho ve vice statech.
Pokusim se to vysvetlit na prikladu:

Cesky obcan s trvalym pobytem v CR zacne pracovat v Nemecku - cesky 
zakon o verejnem zdravotnim pojisteni rika, ze kazdy, kdo ma trvaly 
pobyt v CR je zde i zdravotne pojisten. Nemecky zakon rika, ze kazdy, 
kdo pracuje, ma odvadet pojistne (trochu to opet zjednodusuji). Pak by 
tedy tento clovek musel platit pojistne v obou statech. Tomu se snazi 
zabranit legislativa EU tim ze stanovi, ze legislativou, ktera se bude 
v tomto pripade aplikovat je ta, kde ma clovek praci, kde vykonava 
svou vydelecnou cinnost. Takze v Nemecku MUSI byt tento clovek 
pojisten (pokud to tak rika nemecky zakon), naopak ustanoveni ceskeho 
zakona ho "nemusi zajimat".

Vy jste v situaci, kdy aplikovatelnou legislativou je ta ceska, takze 
vy mate naopak povinnost odvadet pojistne podle ceskych zakonu. 
Placenim tohoto pojistneho je ucineno zadost evropskemu pravu. Avsak 
to, jestli si budete dobrovolne platit pojistne (nebudete kryta 
nejakou pojistkou, to je asi presnejsi) jeste v jinem state, je ciste 
vase vec, pokud vam to zakony daneho statu umoznuji, nikdo vam v tom 
nemuze branit.

Trosku problem nastava v situaci, kdy cesky obcan pracujici v 
zahranici chce zustat pojisteny i v CR. To bohuzel nejde, ceska 
legislativa dobrovolne pojisteni neumoznuje, u nas bud pojistena byt 
musite nebo nesmite.


A další odpověď:

pokud pojistovna vaseho manzela nabizi pojistku, ktera bude kryt i vas a
vasi dceru, nevidim duvod proc ji odmitat. To ale nemeni nic na faktu, ze
musite zustat pojistena i v CR, v Nemecku by se jednalo o dobrovolne
pojisteni, ktere vam muze zajistit nektere dalsi naroky, avsak nezbavuje vas
pojistne povinnosti v CR.


Pozor na to, protože nějaká babča u přepážky Vás odhlásí a poté přijde upomínka i s penále... Nezaopatřený rodinný příslušník s trvalým bydlištěm v ČR MUSÍ mít v ČR zdravotní pojištění.
Zaznamenáno
woolley



Karma: 1
Příspěvků: 34



« Odpověď #7 : Říjen 07, 2009, 12:06:44 pm »

Dnes mi na CMU pan po telefonu sdelil, ze pokud jsem ja pojistena v Nemecku a dcera tim padem musi byt taky pojistena v Nemecku a jeji ceskou karticku mam vratit pojistovne a nahlasit jim ze jsme tu pojistene.
Karticku nam poslali automaticky.

Ze by ani na CMU nevedeli jak to teda ma byt? Jdu volat na VZP
Zaznamenáno
woolley



Karma: 1
Příspěvků: 34



« Odpověď #8 : Říjen 07, 2009, 12:17:09 pm »

Takze jen pro doplneni dle informaci VZP karticku vystavuji automaticky na zaklade informaci ktere dostanou od matriky (pri vyrizovani ceskeho RL). Bohuzel se k nim uz nedostane informace ze se dite nezdrzuje v CR.
V nasem pripade musime tedy karticku vratit na VZP a nahlasit ze tam nebydlime.
Zaznamenáno
Janastrn



Karma: 0
Příspěvků: 16


« Odpověď #9 : Říjen 07, 2009, 08:20:20 pm »

Máte trvalé bydliště v ČR? A Vy jste na mateřské?

Je to teda mazec. Na VZP se ptát na tohle moc smysl nemá, tam hned jak slyší o pojištění v zahraničí, tak stříhají kartičky  Škleb Na tom CMU mi před dvěma lety jasně řekli, že já a děti být pojištění v ČR musíme a v Německu můžeme mít dobrovolné pojištění.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München