Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Určení rezidentury - placení soc. + zdr.  (Přečteno 53077 krát)
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« : Prosinec 05, 2011, 11:33:51 pm »

zdravím všechny krajany,
mám problém trochu pikantnější - přihlášen v Německu, HPP v Německu celoročně, rodina v Čechách, a v Čechách mám navíc stále "aktivní" firmu na IČO (nelze zrušit kvůli nájemním smlouvám atd..), za kterou budu podávat v ČR daň. přiznání. A to je kámen úrazu - Na dotaz po českých úřadech, zda musím platit v ČR soc. a zdrav. poj., žádná použitelná odpověĎ ani po 2 měsících telefonování po různých institucích.Posílájí mě od čerta k ďáblu, nikdo neví jak to má být, z FÚ mě přehodili na OSSz, od nich nA zdr. poj, prý to rozhodují oni (pitomost), v Praze, tuším že se to krásně jmenovalo Centrum mezinárodních úhrad taky nevěděli, prý oni nic, že Správa soc. zabezpečení v místě bydliště a ti to vyřešili tak (aby se mě asi zbavili :-)), že se mám na to zeptat v Německu... Němcům je to samozřejmě šumák, co já v Čechách, tady pracuji tak tady mám odvody, daně stejně skoro neplatím (Steuerklasse III).
Zatím platím kompletní odvody na zdr. a soc. dvojmo, jak tam tak tady v DE. Dokonce to došlo tak daleko, že mi v ČR nějaký úředník, už nevím který a kde, tvrdil, že toto dvojí placení snad být ani nesmí (asi proto že si mohu nechat spravit zuby dvakrát nebo...?). Došlo to paradoxně tak daleko, že já je přemlouval abych mohl platit tady i tam, ale ted se začínám  pomalu děsit danového přiznání v ČR, ke kterému se přikládají přehledy pro OSSZ a VZP a vypočítávájí se zálohy na další rok. Abych se přiznal můj účetní si s tím taky moc neví rady 
Jedná se právě o to určení Rezidentury, jak tu psal jeden kolega. A po určení rezidentury je vše jasné. Mně ji jaksi nechtějí nebo nevědí určit. Ale vypadá to,že spíš bych mělmít rezidenturu v ČR,nevím však zda mi to přinese výhody a případně co s tím německý zaměstnavatel?
v  každém případě pokud máte někdo radu, ba dokonce podobný případ, napište.
Díky a Zdravím Petr
Zaznamenáno
petr.k



Karma: -1
Příspěvků: 105


« Odpověď #1 : Prosinec 06, 2011, 11:32:42 pm »

Mam HPP v nemecku, rodinu v cesku, v nemecku platim zdravotni a soc. odvody v cesku nic. Danovy rezident jsem v Cesku nebot k nemu mam dle definice danoveho rezidenta uzsi osobni a hospodarsky vztah. Myslim, ze na tebe se vztahuje to same.
Zaznamenáno
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« Odpověď #2 : Prosinec 07, 2011, 12:02:35 am »

Daň z příjmů fyzických osob, § 2 Poplatníci daně z příjmů fyzických osob
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx
(2) Poplatníci, kteří mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.
(4) Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

Zdravotní a sociální musíš opravdu platit jen v jednom státě, hledej pojmy "střed hospodářských zájmů" a "střed životních zájmů". Teď nevím podle kterého se to určuje. V té zemi, kde jsi daňovým rezidentem budeš podávat daňové přiznání z celosvětových příjmů (tj. v německu daníš normálně) a tohle pak zahrneš do přiznání v Česku pokud jsi českým daňovám rezidentem, použiješ smlouvu o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a SRN.

možná ještě pomůže tohle
http://www.emr-taskforce.eu/down/aufsatz_steuerpflicht_ausland.pdf

(bez záruky, musíš si to ověřit u daňaře, ten německý link platí pro pendlery, ale třeba tam najdeš něco, na co se můžeš zeptat, jestli se dá ve tvém případě použít)
« Poslední změna: Prosinec 07, 2011, 12:06:23 am od ppp2006 » Zaznamenáno
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« Odpověď #3 : Prosinec 08, 2011, 03:04:58 pm »

Mam HPP v nemecku, rodinu v cesku, v nemecku platim zdravotni a soc. odvody v cesku nic. Danovy rezident jsem v Cesku nebot k nemu mam dle definice danoveho rezidenta uzsi osobni a hospodarsky vztah. Myslim, ze na tebe se vztahuje to same.

...OK, souhlasím, potud je to jasné. Až na to, že já mám navíc v ČR firmu s IČO  a nikdo v Česku neví jak vyřešit "živnostníka", který by nemusel platit soc. + zdr.
Petr
Zaznamenáno
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« Odpověď #4 : Prosinec 10, 2011, 09:05:00 pm »

problematikou zdravotniho a socialniho pojisteni ve statech EU/EHS a zpusobu urceni podminek ve kterem state se ma platit zdravotni pojisteni (tzv. urceni prislusnosti k systemu pojisteni v tom ci onom state) se na centrale Ceske spravy socialniho zabezbeceni zabyva Mgr. Fadrný. Bohužel, dostat se k němu je snad nemožné... ;( Nahrhnul bych Ti zkusit dvě možnosti
a) navštívit JKM (jednotné kontaktní místo), zpravidla bývá na živnostenském úřadu v krajských městech a tam požádat referentku o vysvětlení (tohle je zdarma, je to jako podpora podnikatelů v rámci EU). Dotaz nakonec skončí u Mgr. Fadrného Mrknutí
b) Zaslechl jsem, že na jednom z úřadů České správy soc. zabezb. v Praze s tím mají nějaké zkušenosti. Bližší podrobnosti nevím.
PS: já skončil na vrátnici na centrále ČSSZ u telefonního aparátu, kde mi během hovoru asistentka Mgr. Fadrného mile sdělila, že sice chápe můj problém (byl podobný, akorát já mám oficiálně pozastavený výkon OSVČ v ČR) ale že soukromé konzultace že neudělují... Takže bych po zkušenostech volil buď a) nebo telefonát na Fadrného sekretariát a tam bych vyzvěděl, kde se s tímto problémem dokáží vypořádat.

Já jsem tuto věc do konce nedotáhnul, neb jsem problém obešel. Jak jsem psal v jiném vlákně, manželku jsem v ČR nechal zaměstnat a tím jsem se hrozby placení zdravotního pojištění jejího a našich dětí v německu vyhnul (a já se pak přehlásil do něm) Ikdyž to není stejný případ jako tvůj, je to postavené na jednom a tom samém základě - zdravotní pojištění pojištění smí fyzická osoba platit jen v jednom státě EU a pokud jí vznikne zákonná povinnost v obou, pak se určuje ve kterém to bude. Dokonce na ČSSZ k tomu mají zdarma jakousi malou knížečku, bohužel nejsou tam linky do zákonů a jsme opět u Mgr. Fadrného... Kruh se uzavřel Mrknutí
« Poslední změna: Prosinec 10, 2011, 10:10:17 pm od ppp2006 » Zaznamenáno
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« Odpověď #5 : Prosinec 11, 2011, 06:46:05 pm »

problematikou zdravotniho a socialniho pojisteni ve statech EU/EHS a zpusobu urceni podminek ve kterem state se ma platit zdravotni pojisteni (tzv. urceni prislusnosti k systemu pojisteni v tom ci onom state) se na centrale Ceske spravy socialniho zabezbeceni zabyva Mgr. Fadrný. Bohužel, dostat se k němu je snad nemožné... ;( Nahrhnul bych Ti zkusit dvě možnosti
a) navštívit JKM (jednotné kontaktní místo), zpravidla bývá na živnostenském úřadu v krajských městech a tam požádat referentku o vysvětlení (tohle je zdarma, je to jako podpora podnikatelů v rámci EU). Dotaz nakonec skončí u Mgr. Fadrného Mrknutí
b) Zaslechl jsem, že na jednom z úřadů České správy soc. zabezb. v Praze s tím mají nějaké zkušenosti. Bližší podrobnosti nevím.
PS: já skončil na vrátnici na centrále ČSSZ u telefonního aparátu, kde mi během hovoru asistentka Mgr. Fadrného mile sdělila, že sice chápe můj problém (byl podobný, akorát já mám oficiálně pozastavený výkon OSVČ v ČR) ale že soukromé konzultace že neudělují... Takže bych po zkušenostech volil buď a) nebo telefonát na Fadrného sekretariát a tam bych vyzvěděl, kde se s tímto problémem dokáží vypořádat.

Já jsem tuto věc do konce nedotáhnul, neb jsem problém obešel. Jak jsem psal v jiném vlákně, manželku jsem v ČR nechal zaměstnat a tím jsem se hrozby placení zdravotního pojištění jejího a našich dětí v německu vyhnul (a já se pak přehlásil do něm) Ikdyž to není stejný případ jako tvůj, je to postavené na jednom a tom samém základě - zdravotní pojištění pojištění smí fyzická osoba platit jen v jednom státě EU a pokud jí vznikne zákonná povinnost v obou, pak se určuje ve kterém to bude. Dokonce na ČSSZ k tomu mají zdarma jakousi malou knížečku, bohužel nejsou tam linky do zákonů a jsme opět u Mgr. Fadrného... Kruh se uzavřel Mrknutí
 
díky za informace.
S panem Fadrným jsem mluvil osobně hned na počátku(nebylo to až tak složité po tom, co mi známý sehnal jeho číslo mobilu).Bohužel tento pán mě odkázal na ono Centrum mezinárodních úhrad plus mi poradil že mám vše začít od počátku vyřizovat na soc. spráně v místě bydliště. No a tam kromě bezradndnosti měli veliký problém s tím, jaktože jsem mluvil s tímto polobohem osobně bez jejich vědomí.....Z čehož jsem tenkrát pochopil, že všechny ty formuláře skončí stejně u něj. A kruh se opravdu uzavřel... :-)
Zaznamenáno
mirsoft



Karma: 1
Příspěvků: 10


« Odpověď #6 : Říjen 12, 2012, 07:21:31 pm »

Neviem, ci to este niekomu pomoze, kedze ide o pomerne staru temu, ale svojho casu som riesil podobny problem - podnikal som v CR ako OSVC a zamestnany som bol v Nemecku. A urady si s tym nevedeli rady.

Najvacsia sranda je, ze zdravotna poistovna (VZP) postupovala inak ako socialna (CSSZ). VZP ma nakoniec asi po mesiaci dohadovania odhlasila k datumu nastupu do zamestnania v Nemecku, kym CSSZ vyhlasila, ze by som si podla spravnosti vlastne mal presunut zivnost do Nemecka, ked tam pracujem (!). Na argument, ze mi to ziaden zakon neprikazuje, a ze to by dokonca ceske danove organy mohli postihovat (kedze na zivnost fakturujem takmer vylucne ceskym klientom a dlhodoba fakturacia z ineho statu EU by mohla robit problem), mi pan z CSSZ doporucil, ze v tom pripade nie je ina moznost, iba platit socialne v oboch krajinach. Alebo taktiez akceptuju na CSSZ oznamenie o "zruseni zivnosti" (co dalej neskumaju, ci zivnost bola naozaj zrusena), co som nakoniec aj urobil (uvidim, ci s tym niekto bude mat problem po podani DP v Cechach).

Kazdopadne, trochu som badal a dosiel som aspon k tomu, ze platit socialne a zdravotne v dvoch krajinach v tomto pripade nie je protizakonne. Vyplyva to z tohto dokumentu:

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=osv%C4%8D%20zam%C4%9Bstn%C3%A1n%C3%AD%20v%20n%C4%9Bmecku%20cr&source=web&cd=13&ved=0CDEQFjACOAo&url=http%3A%2F%2Foei.avcr.cz%2Fccm%2Fdokumenty%2Furcovani_prislusnosti_k_pravnim_predpisum.pps&ei=slx4UKPBNsfJtAbFioHoCw&usg=AFQjCNFZKODY_e789jEJDwdTLh-VS9XjpQ

(vid str. 25).

Dokument je vydany samotnou CSSZ, takze ho je mozne snad povazovat za doveryhodny.

Z toho teda vyplyva - platit dvojite poistenie asi vyslovene protizakonne nebude, samozrejme az na financne naklady vyplyvajuce nielen z platby dvojiteho poistneho, ale aj z urcenia jeho zakladu potom v danovom priznani. Zdravotne poistenie v sucasnosti v Cesku zrusia, socialne drziac sa prisnej litery zakona nie.
« Poslední změna: Říjen 12, 2012, 07:30:59 pm od mirsoft » Zaznamenáno
kcharl



Karma: 0
Příspěvků: 1


« Odpověď #7 : Říjen 23, 2012, 12:17:00 am »

zdravim,

chtel jsem se zeptat na to, jake podminky jsou pro pouziti formulare E101,A1...doted jsem rok a pul nemel problem(stale bydliste mam hlasene v Cechach a platil si soc a zdr.poj.v Cechach,stejne tak Danove priznani a socialko mi nebylo strhavano z nemeckeho platu),v novem bydlisti v DE,resp.praci mi financni urednice vzkazala,ze A1 plati jen pul roku.
Predtim to za me delal zamestavatel,ted musim sam a nevim jak mam argumentovat,moje danova poradkyne mi rekla,ze to souvisi s tim "stredem zivotnich zajmu".

za kompetentni rady diky moc

K.
Zaznamenáno
vafle



Karma: -2
Příspěvků: 28


« Odpověď #8 : Únor 16, 2013, 04:04:06 pm »

dloho jsem mela podobnou situaci, OSVC v Cechach a zamestnana v Nemecku. Az do nedavna tvrdilo centrum mezistatnichj uhrad, ze musim platit zdravotni pojisteni v obou statech a bylo to tam i napsano v nejake brozure, vloni jsem uz k tomuto tematu ni nenasla, nicmene vzhledem k vysi meho platu jsem zdravotni v nemecku neplatila, jen v Cechach a akutni osetreni fungovalo na mezinardoni karticku pojistovny, nikdy jsem zadyn formular E101 nebo ktery nepouzivala. Socilani platim stale jeste v obou statech a to proto, aby mi naskakoval i cesky duchod( vzhledem k veku je to aktualni) . Protoze cast duchodu dostanu z Cech a cast z nemecka.
Pokud jsem podavala danove priznani v Cechach, prikladala jsem k tomu Lohnsteuerkarte. Danove priznani ceske jsem pak prikladala k Nemeckemu Steuererklärung a k tomu jsem jeste musela nechat povrdit od Financaku v cechach jeden formular Bescheinigung EU/EWR, stoji to stovku.Daly se s tim delat nektere veci, hlavne narokovat cesty za firmou, ale to poradi dan. poradce.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München