Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Mnichov | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: přihlásit se na UP po mateřské?  (Přečteno 47688 krát)
marcisim



Karma: 0
Příspěvků: 8



« : Leden 09, 2012, 04:11:28 pm »

Zdravím všechny!
Do Německa jsem se přistěhovala s manželem v červnu minulého roku, manžel zde dostal práci. Teď se však hotel, kde pracuje na 3 měsíce zavírá a on se přihlásil na UP. Naše dvojčátka ted 26.ledna budou mít 3 roky a podle UP musí do školky (jinak manžel z UP nedostane ani korunu a vezmou nám přídavky na děti). To samé platí i dceři, která v ČR nastoupila do školy (individuální vzdělání, což znamená, že jí učím doma, v Německu a 2x do roka dojíždíme na zkoušky) Podle UP musí dcera nastoupit do školy sem, jinak nám opět vezmou přídavky na děti. Je to tak?
Pokud děti musí do škol, co se mnou? musím do práce, nebo na UP? Manžel mi zdravotní platil, ale nevím, jak to bude ted, když bude na UP?..Není to o tom, že bych pracovat nechtěla, ale mám vlastní projekty na kterých pracuji, abych je mohla spustit Úsměv Příjde mi však divné nebýt nikde hlášená. Pokud v ČR ukončíte mateřskou, tak automaticky jdete na UP a vaší povinností je si práci najít..poradte prosím někdo, jak to v Německu vlastně funguje, protože já se němčinu začala teprve učit a spoustě věcem nerozumím:(
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Leden 09, 2012, 10:50:47 pm »

Myslim, ze podpora v nezamestnanosti a navsteva deti ve skolkach nemaji nic spolecneho. To skolou povinne dite by mozna bylo jiny pripad, ale vyuka doma existuje i tady, takze byste podle mne mohli dolozit neco o tom, ze mate v CR schvaleny program, jehoz podminek se drzite.
Takhle na prvni pohled to zni jako malinka schvalnost odpovedneho urednika. (Pripadne maji v podvedomi nepatricnou predstavu party asocialu, co sedi doma na hromade smeti a jen ceka na podporu a mysli si, jak velke nedelaji spolecnsti dobro, kdyz vas prinuti nechat deti vzdelavat)
Misto ve skolce neni neco jako lahev mleka - tam se hlasi predem a mista zpravidla na zajemce necekaji. Takze predstava, ze pracak nic nezaplati, dokud nebudou deti ve skolce, je ponekud nerealna az desiva.
S Tebou nema jeho podpora uz vubec nic spolecneho, pokud nic nechces po nich.

Jak je na tom manzel s nemcinou? Tipuji, ze nejlepsi by byl velmi zdvorily, lec dukladny rozhovor s tim pracakem o tom, kdeze se tyto domnele povinnosti berou.
Pokud to nepomuze, nekdy mu budou muset poslat nejaky papir se zamitnutim podpory nebo s nejakou pisemnou verzi tech pozadavku. S temi se da stavit na jiny urad nebo "Sozialgericht" (tam maji poradni hodiny, prijdesm vystojis si frontu a mas zdarma nekoho kompetentniho, kdo v zakladnich otazkach poradi) a probrat tam, na jakem zaklade.
Dali vam uz neco pisemne?
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Macouch



Karma: 21
Příspěvků: 310



« Odpověď #2 : Leden 10, 2012, 12:45:52 pm »

To ze by vam vzali pridavky na deti protoze nechodi do skolky se mi vubec nezda. Spousta mamin resi to, ze nemuze do prace, protoze se jim dite nepodarilo nekam umistit. Jsou tedy pak vetsinou v domacnosti (Hausfrau) a musi vyjit z manzelova platu. Kdyby jim sebrali i pridavky, sly by si to asi hodit....
Zaznamenáno
Lucka82



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #3 : Leden 10, 2012, 09:09:21 pm »

Ahojky marcisim,

jestli tvuj manzel umi alespon trochu nemecky, pokoukejte po interentu v nemcine....

s tim ze te resp. vas mohou nutit dat deti do skolky pokud jste oba dva registrovani na urade prace, maji pravdu - pokud jste s detma doma nemuzete zaroven pobirat prispevky od statu ohledne nezamestnanosti, protoze nejste pro pracovni trh k dispozici, tudiz vam urad prace zadnou praci hledat nebude a tim padem nemate ani narok na podporu v nezamestanosti. Tady v Nemecku je nejaky zakon, ktery rika, ze deti od tri let maji narok na misto ve skolce, ale nerika kde to misto realne je. Pokud vas nuti urad prace umistit deti do skolky, a vy takove misto nenajdete, musi vam urad prace nejake misto pro deti najit a co vim tak by i mel plne skolku pro deti uhradit.

S tim jak pise Macouch, ze tady jsou holky na Hausfrau a jsou doma s deckama - to je pravda, ze te nikdo nemuze nutit dat deti do skolky, ale takove holky maji manzela, ktery je financuje, pokud by se nahlasily na urad prace, byly by ve stejne situaci jako marcisim ted... manzel se o deti starat nemuze protoze je v praci a ona pokud chce pobirat davky v nezamestnanosti a tim musi byt "volna" pro pracovni trh, musi deti umistit do skolky .... tady se pak vetsinou posuzuje i prijem manzela, jestli by vubec urad prace platit za skolku misto rodicu.

To jak je to s pridavkama, ti nedokazu 100% rict, ale je mozne ze to spolu souvisi, i treba jako donucovaci prostredek .... a nebo si reknou, ze se tady treba vubec zdrzovat nebudete, kdyz tady nebudou deti ve skolce, vy v praci .... a tim padem by pro placeni prispevku na deti byl prislusny stat podle tzv. Stredisko zajmu (Lebensmittelpunkt) ..... to je mozna i to proc chteji aby chodila tva dcera do skoli tady ( proc chodi do skoly v CR, kdyz chcete zit v DE, kdyz vase stredisko zajmu je preci Nemecko....)

Ale neboj nejste v tom sami..... my ted bojujeme s financema mezi CR a DE, tak kdyby se nasel nekdo kdo by pomoh, co a jestli a jak priznat :-)
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #4 : Leden 10, 2012, 09:34:38 pm »

Podle prvniho prispevku marcism ale sama zadnou podporu nechce, je na materske. Podporu chce manzel. Ten tedy "volny" je a nevidim duvod, proc by pracovni urad mela zajimat "skolkovni" dochazka deti.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Lucka82



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #5 : Leden 11, 2012, 01:48:22 pm »

Ale materska taky nekdy konci, a pravdepodobne to bude ted kdyz jsou detem 3 roky.

Mozna je to i kvuli zdravotnimu a socialnimu pojisteni, protoze kdyz manzel pracoval tak byla zdravotne pojistena pod nim, ale on je ted na pracaku a pojisteni za nej hradi ted stat, nikolv vsak uz za ni po ukonceni materske. resp. rodicovske dovolene, proto aby za ni stat hradil zdravotko mela by se i ona prihlasit na pracak  ...... a nemci tady maji rodicovskou dovolenou myslim taky tri roky, alespon vic se jim nezapocitava do doby socialniho pojisteni ..... no nejlepsi by bylo se zeptat primo na urade ...... ale mela jsem jednu znamou, i kdyz teda nemka a samozivitelka, ale i ona musela dat dite do skolky od tri let aby se mohla po rodicovske dovolene nahlasit na urad prace, resp. aby mohla pobirat podporu v nezamestnanosti ..... tak si myslim ze to bude neco podobneho....

A je mozne ze v tom hraje roli i ten Lebensmittelpunkt, protoze kdyz Nemci zjistim ze se tady deti nezdrzuji, avsak se na ne stale pobiraji pridavky, pozaduji je vratit zpet a to i kolik roku nazpet, a tady pak nedelaji rozdil mezi Cechem, Nemcem nebo jinou narodnosti. Tak treba si i reknou, manzelka a deti nikde nahlaseni nejsou, do skolky nechodi, tak je lebensmittelpunkt v CR a tim jim nemusime uz nic vyplacet ....... mozna varianta jejich posuzovani

Jsou to jen mozne varianty jak si to nemci muzou odduvodnovat, nejlepsi je fakt na ten urad zajit a promluvit si s nima, treba najdete nejake schudne reseni.

Zaznamenáno
Macouch



Karma: 21
Příspěvků: 310



« Odpověď #6 : Leden 11, 2012, 05:10:43 pm »

[/b] ...... ale mela jsem jednu znamou, i kdyz teda nemka a samozivitelka, ale i ona musela dat dite do skolky od tri let aby se mohla po rodicovske dovolene nahlasit na urad prace, resp. aby mohla pobirat podporu v nezamestnanosti ..... tak si myslim ze to bude neco podobneho....

No jo, ale nase mala je narozena v prosinci. Nastup do skolky je standardne v zari. Protoze v te dobe mala ale jeste nebude mit tri roky, tak mi ve statni skolce rovnou rekli, ze kdyz tam ted tu prihlasku nepodam, nebudou mi muset posilat odmitnuti.... Malou vezmou az to dalsi zari, kdy ji vlastne budou skoro 4 roky.... A ci chces delat?
Aspon tady v Mnichove je to s mistama fakt bida. V soukrome skolce by mesi dite i vzali, ale tam platis za dobu od 8 do 14:30 treba 550 EUR. A to ti pracak asi neda...
Zaznamenáno
Lucka82



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #7 : Leden 11, 2012, 07:26:51 pm »

jasne Macouch mas pravdu pokud jdes dat dite do skolky standartne musis si davat prihlasku a cekat jestli misto bude, ale pokud te UP nuti dat dite do skolky a ty to misto ve skolce proste nemas, nebo zrovna neni, tak ti to misto musi i zajistit, otazka je jestli se ti zrovna ta nebo ona skolka, kterou ti UP vybere a misto tam zrovna pro tvoje dite bude, bude zamlouvat  Smutek   ..... znama dostala seznam skolek a Tagesmutter .... a proste dite umistit nekde musela.... to ze ji pak nikdo zamestnat nechtel protoze ma male decko a je samozivitelka to uz pak UP nezajima  Jsem v rozpacích

mozna je to i na urednikovi, nebo na domluve, nebo na bundesland ..... ne vsude v Nemecku se vsechny bundesgesätze vykladaji stejne  Jsem v rozpacích ... teda alesopn  mi to tak po urcitych zkusenostech prijde
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #8 : Leden 12, 2012, 10:07:50 am »

Ale materska taky nekdy konci, a pravdepodobne to bude ted kdyz jsou detem 3 roky.
Lec tema dotazu nebyla podpora pr tazatelku (matku), ale pro manzela.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
marcisim



Karma: 0
Příspěvků: 8



« Odpověď #9 : Únor 17, 2012, 07:22:34 pm »

Děkuji všem za příspěvky!
Nakonec to všechno dopdlo úplně jinak. Manžel dostal 13. ledna výpověď s tím, že musí na UP a v dubnu, nebo březnu ho vezmou zpět. To, že měl smlouvu na dobu neurčitou je druhá věc. Majitelé mu to oznámili na konci prosince. Takže nic moc zprávička pro nás! Úřad práce po nás chtěl stále nějaké papíry, milion vyplněných papírů..no šílené  Nevím co si myslet/Nerozhodný. Automaticky jsem tedy spadala pod svého muže, takže se to tím vyřešilo.

Úřad po celou dobu mlčel a my čekali, až nám pošlou papír s vyrozuměním, kolik nám měsíčně dají. Ale co se nestalo! Teprve minulý týden v pátek nám přišel papír o tom, že vlastně nic nedostaneme, jelikož máme nějaký jiný druh pobytu na území Německa, tuším jen pracovní povolení. Mám v tom tedy opravdu bordel, je mi do  Pláč a ctím se jak uplnej hlupák!!!! Takže od 13. ledna nemáme zaplacené pojištění, nemáme ani korunu a do zpěvu nám tedy není! Majitel firmy, kde manžel pracoval nechal celou "kauzu" prošetřit u nějakého úřadu, který kontroluje správnou postupnost úřadu. Ale moc si naděje nedělám:( Nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti? Německy moc neumím, takové věci nedokážu vykomunikovat ani já, ano manžel.  Mám svázané ruce a opravdu se modlím, at to všechno obře dopadne! Malej nám dokonce v ČR chytl mononukleozu, takže má přísnou dietu a musíme dojíždět k lékři. No, jenže není za co:( nemáte někdo vce info, než já? jestli je toto vubec možné? Smutek Co???
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | © Socrates.cz 2024


spolujizda | Autostop.pl | Autostop.sk | Zahnarzt München